Rahvusvahelise valuutafondi raha otsakorral

15. september 1998, 00:00

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) on andnud rekordilises mahus laene, mistõttu fondil võivad tekkida finantseerimisprobleemid, märkis fond oma aastaaruandes.

Fondi reservid on alanenud ajalooliselt madalaimale tasemele, 5--9 mld dollarile.

IMF kulutas Aasia riikide abistamiseks 25,6 mld dollarit ning on lubanud Venemaale ligi 23 mld dollarit.

Selles olukorras on oluline, et USA seaduseandjad kiidaksid heaks Clintoni administratsiooni taotluse eraldada IMFile 18 mld dollarit. Senat kiitis ettepaneku möödunud nädalal heaks, kuid esindajatekoja komisjon andis loa vaid 3,5 mld dollari eraldamiseks.

Samas teatas IMF reedel, et on valmis andma erakorralist abi Ladina-Ameerika riikidele, kui mõned neist peaksid raskustesse sattuma. Piirkonna väärtpaberibörsid on juulist alates 60% kukkunud.

Allikate teatel on valmimas ligi 40 miljardi dollari suurune abipakett, millest lõviosa finantseerib USA.

USA huvi Ladina-Ameerikat toetada on ilmne. Piirkonna arvele langeb 40% USA ekspordist ning USA pangad on neile riikidele andnud suuri laene. Wall Street jälgib niisama tähelepanelikult S?o Paulo börsi kui see Wall Streeti.

Brasiilia on viimased nädalad püüdnud takistada dollari väljavoolu riigist ning kaitsta kohalikku valuutat. Läinud nädalal tõstis keskpank intresse ligi 50%-le.

Augusti algusest on Brasiilia keskpanga ressursid vähenenud 24 mld dollari võrra 50 mld dollarile ning aasta lõpuks tuleb tagasi maksta 95 miljardi dollari ulatuses laene. Analüütikute sõnul võib regiooni suurima majandusega riik vajada 20--30 miljardi dollari suurust abipaketti. REUTERS-BNS-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing