SEB on börsi suuremaid kukkujaid

15. september 1998, 00:00

Samal ajal on börsi üldindeks langenud 14% ning pankade ja kindlustusseltside aktsiaindeks umbes 21%.

«Rootsi pangaaktsiate langus on osaliselt tingitud rahvusvahelistel turgudel toimuvast. USAs ja Euroopas on investorid hakanud pangaaktsiaid müüma ning sama on toimunud ka Põhjalas,» ütles Ingemar Persson, Aros Fondkomissioni pangaanalüütik.

«SEBi kukkumise taga on peamiselt kolm tegurit:

Esiteks on SEBil teistest Rootsi pankadest suuremad investeeringud arenevatel turgudel, nagu Aasias ja Venemaal. Investeeringud Aasiasse ulatuvad 19 mld Rootsi kroonini, kuid siin pole sees Jaapani investeeringuid.

Teiseks moodustavad suure osa panga tuludest varahaldus ja korporatiivpangandus, millele praegune börsikliima hästi ei mõju.

Kolmas põhjus on Trygg-Hansaga liitumisest saadud suur aktsiaportfell. Pank on oma riske küll kindlustanud, nii et kaotus ei ületa 600 mln krooni, kuid tegemist on siiski arvestatava kahjuga,» kommenteeris Persson.

Esimese poolaasta järel suurendas pank oma arenevate turgude laenukahjude reservi 300 mln krooni võrra 800 mln kroonile. Eelkõige peab see katma Ida-Euroopast oodatavad kahjud. Esimese poolaasta lõpus ulatusid panga investeeringud Venemaale 2 mld kroonini.

SEB pole avalikustanud oma investeeringute suurust Jaapanis ega Ladina-Ameerikas. Samas on SEB suurima rahvusvahelise tegevusega Rootsi pank, millel on S?o Paulos oma kontor.

Rahvusvahelise arvelduspanga andmeil olid Põhjala pankade laenud Ladina-Ameerikasse aasta alguses 1,5 mld dollarit. Pole aga teada, miline oli selles Rootsi pankade osa. DI-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing