Lühiuudised

16. september 1998, 00:00

Hansapanga juhatuse esimehe Jüri Mõisa hinnangul eksib endine Hoiupanga juht Olari Taal Hansa-Hoiu liitmist vaenulikuks ülevõtmiseks nimetades majanduse põhitõdede vastu.

Praegune siseminister Taal ütles eile riigikogu ees esinedes, et Hansa- ja Hoiupanga liitumine oli Hoiupanga klassikaline vaenulik ülevõtmine, mille initsiaatorid olid Hoiupanga rootslastest suuromanikud.

«Vaenulikust ülevõtmisest saab rääkida siis, kui pank võetakse üle vastu omanike tahtmist,» märkis Mõis. «Kui see toimub omanike tahtel ja omanike huvides, siis pole kuidagi tegemist vaenuliku ülevõtmisega.»

Mõis lisas, et pankade liitumise kiitsid häälteenamusega ja ilma küsimusteta heaks mõlema panga aktsionäride üldkoosolekud. BNS

Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD) annab Hansapangale 10 mln Saksa marka allutatud laenu ja saab õiguse vahetada see hiljem koos varasema 25 mln margase laenuga Hansapanga aktsiate vastu.

Täna allkirjastatava laenulepingu tulemusel kasvab Hansapanga allutatud võlg EBRD-le koos Hoiupanga poolt varem võetud laenuga 35 miljoni Saksa marga ehk 280 miljoni kroonini.

EBRD saab õiguse omandada järgmise aasta esimesel poolel kogu selle summa ulatuses Hansapanga aktsiaid turuhinnast veidi madalama hinnaga, ütles Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke. BNS

Põllumajandustootjate protestimeeleavaldused on endiselt päevakorras ja sõltuvad edasistest läbirääkimiste tulemustest valitsusega.

Läbirääkimised valitsusega on kestnud kogu aeg, ütles esmaspäeval konsultatsioonivooru lõppedes tootjate esindaja Urmas Laht.

Praeguseks on saavutatud kokkulepe kolme komisjoni moodustamiseks, mis tegelevad vastavalt tollipoliitika, konkurentsiga põllumajanduses ja ühistute toetamisega, märkis ta.

«Piketi küsimus on ikka aktuaalne,» kommenteeris Laht maatootjate võimalikke protestimeeleavaldusi. BNS

Omavalitsusliitude ja valitsuskomisjoni läbirääkimised katkesid eile taas eelarvete arutelul tekkinud lahkarvamuste tõttu.

Omavalitsusliitude koostöökogu delegatsioon esitas valitsuskomisjonile oma eelarveettepanekute miinimumprogrammi, millest taganemine ei ole tõenäoline, ütles linnade liidu büroo pressiesindaja.

Läbirääkimised teeb keerukaks asjaolu, et tegelik eraldiste juurdekasv omavalitsuste eelarvetele tuleval aastal on kõigest 10 miljonit krooni.

Omavalitsusliidud näevad tuleva aasta eelarvekokkuleppe allkirjastamise ühe eeldusena valitsusega tänavate ja teede korrashoiu suhtes kokkuleppele jõudmist vähemalt 200 miljoni krooni eraldamises.

Omavalitsusjuhid ei pea võimalikuks allkirjastada kokkulepet valitsuskomisjoniga, kui 111 omavalitsusel 254st jääb tulude kasv alla 115 protsendi tänavusega võrreldes. BNS

Valitsus volitas rahandusministeeriumit hüvitama füüsilise või juriirilise isiku pankroti korral kuni miljon krooni ja kohtukulude katteks kuni 100 000 krooni.

Seni otsustas eranditult kõiki pankrotihüvitisi valitsus.

Rahandusministeeriumi poolt valitsusele esitatud määruse eelnõu nägi pankroti või edasilükkamatute kohustuste täitmise hüvitiste summana ette kuni 200 000 krooni, mis moodustab 85 protsenti kõigist väljamaksetest, ütles rahandusminister Mart Opmann.

Kuna valitsus otsustas usaldada rahandusministeeriumi ja anda õigus välja maksta kuni miljon krooni, hakkab valitsus tulevikus otsustama vaid väga väikese hulga hüvitise maksmise üle, märkis Opmann. BNS

Seoses EMEXi vanametalliekspordi monopoli kaotamisega kavatseb Kohtla-Järve keemiatehas Kiviter korraldada vanametalli väljaveoks enampakkumiskonkursi või hakata vanametalli iseseisvalt koguma ja müüma.

Esialgse hinnangu järgi peaks Kiviteril vanametalli olema vähemalt 25 miljoni krooni väärtuses, ütles Kiviteri juhataja Priit Piilmann.

Piilmanni sõnul on seni jõutud välja vedada ligikaudu 2500 tonni vanametalli 1,5 mln krooni eest.

Suurim demonteeritav objekt on Nitroferti väävelhappetsehh. BNS

Ühispank leiab, et AO Imbi 50 miljoni kroonini küündiv nõue panga vastu pole põhjendatud ega seadustega kooskõlas, sest selle peab välja nõudma riiklikult VEB-fondilt.

AO Imbi on esinenud hagejana riikliku VEB-fondi vastu, millega ta on tõendnud, et peab end viimase kreeditoriks, ütles Ühispanga juriidilise osakonna juhataja Livia Toomik.

Ühispank ei saa olla AO Imbi nõudes kostjaks, sest nõue tuleb realiseerida selleks loodud riikliku VEB-fondi kaudu, märkis Toomik.

Enam kui aasta tagasi loobus AO Imbi Põhja-Eesti Panga (PEP) vastu esitatud sarnasest hagist pärast seda, kui Ühispank PEPi õigusjärglasena esitas Imbile soodsa kohtuotsuse peale apellatsioonkaebuse.

Oma loobumist põhjendas AO Imbi asjaolude täiendava analüüsiga, nõustudes Ühispanga esindaja väidete ja põhjendustega, muu hulgas ka sellega, et nõude peab realiseerima VEB-fondi kaudu, selgitas Toomik. BNS

Sigarettide maaletooja hinnangul kinnitavad EMORi uurimisandmed tubakatoodete aktsiisitõusu mõju salakaubanduse suurenemisele ja maksutulude alalaekumisele.

EMORi tänavu kevadel tehtud uuringu tulemused näitavad, et illegaalse sigaretituru suurus on kasvanud eelmise aasta 5 protsendilt tänavu esimeses kvartalis 17 protsendile, ütles Swedish Match Eesti ASi juhatuse esimees Raigo Roosve.

Kõige tõsisem on olukord Virumaal, kus illegaalse tubakaturu suurus on 32 protsenti ning illegaalsete Priima sigarettide osakaal kuni 44 protsenti turust, sõnas Roosve. BNS

Valitsus muutis eile erastamisagentuurile mitu aastat tagasi antud kaks laenu tagastamatuks toetuseks.

Valitsus eraldas 1994. aasta sügisel valitsuse reservfondist erastamisest laekunud vahenditest erastamisagentuurile laenuna raha RASi Püssi PPK võlgnevuse vähendamiseks ja RASi Wermo võla tagastamiseks Rootsi firmale IKEA.

Valitsus muutis RASi Püssi PPK võlgnevuse vähendamiseks antud laenu tagastamatuks toetuseks ja RASi Wermo võla tagastamiseks antud laenu osaliselt tagastamatuks toetuseks ning osa väljastatud summast jättis laenuks, teatas valitsuse pressibüroo esindaja. ETA

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing