15. september 1998 kell 22:00

Parteijuhid jahutavad ambitsioone

Sotsiaaldemokraatide liider Göran Persson ründas peamise opositsioonipartei maksude alandamise plaani, mis kergendab vaid rikaste elu ning nõrgestab Rootsi heaoluriiki. Isiklikult säästaks moderaatide liider Carl Bildt kuu maksudest 6200 Rootsi krooni.

«Moderaadid tahavad makse alandada -- eelkõige paremal järjel inimeste tarvis. Madalam omandimaks, madalam kinnisvaramaks, madalamad maksud aktsiaomanikele, samas kui tervisekindlustusmakseid kärbitakse ja haiguspäevi vähendatakse. See teeks elu kõledamaks,» ütles Persson.

«Meie jätkame tööpuuduse vähendamist ning kindlustame võrdsuse. Tagame Rootsis soojema elukeskkonna,» kinnitas Persson.

Bildt heitis aga sotsidele ette just suurt tööpuudust, mis augustis oli 7,3%.

Tööpuudusega kaasnevad astronoomilised kulud -- ligi 150 mld krooni aastas. Umbes sama palju läheb riigile maksma hariduse ja tervishoiu rahastamine kokku.

«See on koht, kus kulusid kärpida,» ütles Bildt. «Maksame järjest kõrgemaid makse ning seda mitte koolide ja tervishoiu, vaid tööpuuduse rahastamiseks,» ütles ta.

Persson pareeris väitega, et iga lisandunud maksukroon on läinud tohutu riigivõla intresside maksmiseks, mille põhjustajaks oli Carl Bildti valitsus.

Tööpuuduse, rahaliidu, tuumaenergia jm pakiliste teemade asemel eelistas Persson kõnelda oma 9 mld kroonisest heaolupaketist, mis suurendab toetusi pensionäridele ja lastega peredele. REUTERS-DN-ÄP

Hetkel kuum