Ida-Tallinna arengufond kantis raha kõrvale
Fondi nõukogu otsustas ettevõtmise likvideerida

21. september 1998, 00:00

Tallinna rahandusameti revisjon on välja selgitanud, et Ida-Tallinna arengufondi kaudu liikusid suured summad linnaosa raha erafirmade arvele. AS Ekso, kes peab Tallinna kesklinnas kahte kauplust, remontis oma kaupluse ruumid arengufondi rahaga.

Rahandusameti pearevident Leo Puudist ütles, et Lasnamäe linnaosa valitsus kandis fondi arvele aastate jooksul 2,4 miljoni krooni, Linnaosa valitsus oli vaid üks kuuest fondi asutajast. Fondi teised asutajad olid mitu suurettevõtet, kes enam täna ei tegutse, nagu Tallinna lihatööstus, Eesti Fosforiit, Aspar Ehitus.

Ida-Tallinna arengufondi tegevjuhi Priit Toomikase sõnul moodustas linnaosalt saadud raha umbes poole fondi mahust, ülejäänud raha andsid sponsorid. Ta väitis, et Lasnamäe linnaosa valitsuse raha eest ASi Ekso kaupluste remonti ei tehtud.

Priit Toomikas töötas varem Lasnamäe linnaosa valitsuse vanema asetäitjana, kuid nüüd saab teda juba aasta aega kätte ASi Ekso telefonilt.

Ekso kinga- ja nahakaupluse ning viina- ja tubakapoe remondiks aadressidel Tallinn Raua 1 ja Narva mnt 10 kulus 887 000 krooni Ida-Tallinna arengufondi raha, selgub Tallinna rahandusameti revisjoniaktist.

Priit Toomikase sõnul plaanis fond sinna, kus praegu müüakse jalatseid ja käekotte, rajada ärikeskuse ja remontis ruume selle tarbeks. Ta ütles, et teised linlased hakkasid aga samu ideid järk-järgult ellu viima ja fondil polnud enam mõtet ärikeskust rajada.

Remondi järel sõlmis arengufond Eksoga liisingulepingu, millega mõlemad kauplused anti erafirmale pikaks ajaks rendile. Mõlema kaupluse rent oli 1994. a 3000 krooni kvartalis, ent ka sellest jäi osa revisjoni andmeil fondile üle kandmata.

Revisjoniakti põhjal sai AS Ekso arengufondist ka 100 000 krooni laenu üheprotsendilise intressiga, millest nelja aastaga maksti koos intressidega tagasi vaid 28 000 krooni.

Ida-Tallinna Arengufond kandis 36 000 krooni ASi Lehti-Maja Eesti aktsiakapitali, kus üks osanikke oli ka AS Ekso. Lehti-Maja Eesti haldab R-Kioski müügikioskeid.

Revisjoni andmetel ei ole fond saanud oma osalustelt teistes firmades sentigi dividende.

Ida-Tallinna arengufondi põhikirja järgi oli 1991. aastal loodud fondi põhitegevus Lasnamäe spordi- ja sotsiaalsfääri arendamine, kohaliku ettevõtluse toetamine ja välissidemete loomine.

Lasnamäe linnaosa esindaja fondi likvideerimiskomisjonis Toivo Moorast ütles, et viimastel aastatel on arengufond linnaosa spordi- ja kultuurielu toetanud üsna vähe.

Likvideerimiskomisjon on Moorasti sõnul otsustanud fondi järelejääva vara, umbes 150 000 krooni, kanda linnaosa spordikompleksi remondiks.

«Spordi osas on toetatud ja sponsoreid otsitud tenniseturniiridele, sest fondi tegevdirektori poeg mängis tennist,» lisas rahandusameti vanemrevident Mare Miller.

Priit Toomikas viimast informatsiooni ümber ei lükanud, kuid ta täpsustas, et tennise kõrval toetas fond ka maadlus- ja d?uudoturniire.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:04
Otsi:

Ava täpsem otsing