20. september 1998 kell 22:00

Tallinna börsil valitseb langusmeeleolu

Kartus, et kui rootslaste ostusurve Hansapanga aktsiale lõpeb, läheb selle hind ja temaga koos ka kogu börs kiirelt allapoole, sai möödunud nädalal tõelisuseks. Hansapanga aktsia hind kukkus nädalaga ligi 30% ja ÄP indeks 21,2%. Möödunud sügiseses börsikriisis kukkus ÄP indeks novembri eelviimasel nädalal ligi 24%, seega börsiajaloo suuruselt teine nädala langus.

Rootsi pankade mitu nädalat kestnud võitluses Hansapanga pärast said positsioonid möödunud nädalal veidi selgemaks. Juhtkonna plaan emiteerida aktsiad ühele strateegilisele investorile sai tugeva vastulöögi Swedbankilt, kes tegi möödunud nädalal ettepaneku kutsuda kokku aktsionäride erakorraline koosolek, et otsustada emissiooni korraldamine kõigile panga aktsionäridele. Pärast mõningat arutelu toetasid otsust ka panga juhatus ja nõukogu.

Suunatud emissiooni oleks spetsialistide arvamuse kohaselt edale saanud Swedbanki konkurent SEB (Skandinaviska Enskilda Banken), mis oleks jõuvahekorrad kallutanud viimase kasuks. Swedbanki ettepaneku kohaselt (mis läheb aktsionäride koosolekul ka suure tõenäosusega läbi) emiteeritakse aktsiad proportsionaalsetes osades kõigile senistele aktsionäridele.

Lisaks on Swedbank lubanud emissiooni garanteerida, mis tähendab, et ta on nõus määratud hinnaga ostma välja kõik aktsiad, mida emissioonis ei märgitud. Üsna üheselt kallutab emissiooni selline korraldus vaekausi Swedbanki kasuks ja SEB peab kas leppima vähemusaktsionäri rolliga või oma osalusest loobuma.

Arvestades Ühispanga väidet, et SEB on tundnud huvi nende panga vastu, pole Hansapanga aktsiatest loobumine kindlasti mitte ilmvõimatu samm.

Seni Venemaa finantskriisi käes kõige enam kannatanud sektor Tallinna börsil tundub olevat tööstus. Reede õhtuks kukkus tööstussektori indeks juba 31,03 punkti tasemele, mis on tema ajaloo madalaim tase. Viimase kuu ajaga on tööstusindeks kaotanud oma väärtusest 10,8 punkti ehk 25,8%. Seejuures pole veel märgata olnud langushoo pidurdumist.

Suuremad kaotajad on olnud Vene turuga tihedamalt seotud ettevõtted. Näiteks tööstussektori lipulaevaks peetav Norma teatas, et jäi augustis kahjumisse (juulis oli ettevõte samuti kahjumis). Hetkeks kergitas aktsia hinda Norma ja AvtoVAZi esialgne kokkulepe võla likvideerimise osas, kuid teadmine, et suur osa võlast tasutakse autodes, investoreid kohe kindlasti eriliselt ei meelita. Norma aktsia kaotas oma väärtusest nädalaga ligi veerandi ja lõpetas reedel 13 kr tasemel.

Kuidagi ei leia toetuspinda Tallinna farmaatsiatehase aktsia. Kunagi Venemaa projektide osas toimunud vassimiste tagajärjel täielikult usalduse kaotanud ettevõte pole viimasel ajal millegi positiivsega suutnud välja tulla. Tipphetkedel üle 200 kr taseme käinud aktsia on kukkunud sinna, kust ta kunagi alustas -- sulgus reedel 7 kr tasemel.

Kolmas kunagine tööstussektori juhtaktsia Rakvere lihakombinaat sai märgi külge, kui 80% aktsiatest läks suurinvestori kontrolli alla. Vähelikviidseks muutunud aktsia investoreid enam ei huvita ja aktsia hind kukkus möödunud nädalal 44,6%. Suure tõenäosusega võib Rakvere lihakombinaadi aktsia börsilt tulevikus üldse kaduda, sest vaevalt suurinvestor börsist eriti huvitatud on. Rakvere aktsia hind kukkus reede õhtul 3,6 kr tasemele, mis on viimase aasta madalaim tase.

Hetkel kuum