21. september 1998 kell 22:00

Nomura pank kiidab Swedbanki tegevuse heaks

Ilyini sõnul annab hea investor riigi parimas pangas klientidele ja majandusele lisagarantii panga kohta.

Ilyin ütles eile, et kui Swedbank osagi Hansapanga 14,7 mln aktsialisest emissioonist omandab, siis umbes 35% osaluse juures oleks pank täielikult selle kontrolli all. Praegu on Swedbankil 30 protsenti Hansapanga aktsiaist.

«Mulle aga tundub, et Swedbank pole juhatuse poolt just kõige ihaldatum partner,» sõnas Ilyin. Ta lisas, et Skandinaviska Enskilda Bankenil (SEB) on suhteliselt väike võimalus omapoolset emissiooni garanteerimise pakkumust teha, sest Swedbankil on siiski suur osalus pangas. SEB võib leida, et see poleks praktiline, ütles Ilyin.

Ilyin hindas SEBi ja Swedbanki konkureerimist Hansapanga omanikeringis väikeaktsionärile kasulikuks, sest kui pangad aktsiaid kokku ostsid, tõusis aktsia hind kiirelt.

«Hansapanga juhatusel on head kogemused, ma usun, et nad jätkavad senist strateegiat,» lausus Ilyin vastuseks küsimusele, kas Hansapank võib Eesti pangana välja surra. «Kuid praegu on neil vaja pehmet patja, Swedbank selle padja neile ka annab.»

Anonüümseks jääda sooviva MeritaNordbankeni töötaja sõnul on Swedbanki saamine suurimaks Hansapanga aktsionäriks samuti positiivne. «Hansapangal on parem positsioon, kui see oli enne Swedbanki tulekut omanikeringi,» ütles allikas. Tema sõnul on Swedbank parem omanik kui SEB, sest Swedbank ajab konservatiivset poliitikat, SEB on aga turul liialt agressiivne.

MeritaNordbankeni töötaja sõnul ei tähenda Swedbanki tulek Eesti panganduse väljasuremist. «Küsimus on, kas Hansapanga juhatus säilib,» märkis ta. Kui säilib, võib Swedbank pärast emissiooni ostmist veelgi Hansapanga aktsiaid osta ja saada kontrollpaki endale, ütles ta.

Swedbank on öelnud, et Hansapanga juhatus jääb alles. Ka on Swedbank välja käinud, et pärast emissiooni hakkab ta arutama liiga suurest aktsiapakist loobumise võimalusi. Swedbanki tavastrateegia on omada 25% kontrollitavast pangast.

Hetkel kuum