Tartu õlletehas üritab Sakule kandadele astuda

23. september 1998, 00:00

Möödunud aasta suvel müüs Magnum Grupp Tartu õlletehase Soome kontsernile Olvi OY. Tänavu kaasasid soomlased Tartu ja Saaremaa õlletehaseid haldavasse firmasse ASi A.Le Coq lisainvestoriks Baltic Investment Fundi, mis sai 20% aktsiate omanikuks. Kiirelt alanud tehase ümberehitus on tänaseks jõudnud järku, kust alates peaks Tartus valmistatud õlle kvaliteet märkimisväärselt paranema.

«Omanike põhimõte on selles, et kogu tehase uuendamiseks vajalik investeering tuleb korraga ära teha ja Tartusse Euroopa Liidu nõuetele vastav õlletehas rajada,» märgib ASi Tartu Õlletehas juhataja Tarmo Noop. Kuni sajandivahetuseni tehtava investeeringu suurus on kokku 270 miljonit krooni.

«Oleme teiste õlletootjatega võrreldes heas seisus, sest ettevõttel pole pangalaene ja ka kogu tehase uuendamiseks vaja minev raha tuleb omanikelt,» selgitab Noop. Kevadeks peab valmis olema Eesti kõige moodsam ladu, kus automaatliftid korruste vahel kaupa jagama hakkavad. Uus villimisliin on senisest 20 korda suurema tootlikkusega ja tulevikus ei pea tehas isegi tipphooajal mitmes vahetuses töötama.

Tehase peaõllemeister Ilmar Kõrgessaar märgib, et suur hüpe õlle kvaliteedis tuleb oktoobris.

«Siia tuleb Ida-Euroopa moodsaim õlletehas, isegi T?ehhis pole ühtegi nii uut,» eufooritseb Kõrgessaar. Tehase ühe staa?ikama töötajana ja mitme õllemargi retsepti autorina märgib ta, et poleks iial selliseid muutusi ette osanud kujutada.

Tarmo Noop näeb tulevikku ainult kvaliteetsel õllel. «Tartu õlletehase osa on praegu 16--17% Eesti õlleturust, aga aastaks 2002 tahame jõuda 30 protsendini,» kõneleb Noop. Tema sõnul hoogustub üha ka eksport Lätti ja eriti Leetu. Mõnel kuul on Tartu õlletehas eksportinud üle 10% õlletoodangust.

Praegu kuulub Saku õllele 45% Eesti õlleturust. Sellist positsiooni on aidanud saavutada tehase kiire erastamine ja pidev investeerimine toote kvaliteeti ning müüki. Saku õlletehas on tehase peadirektori Cardo Remmeli sõnul pidevalt investeerinud 30--40 miljonit krooni aastas ja jätkab samas vaimus.

«Ilmselt on tartlased protsente arvestades unustanud importõlle osa, sest meie andmetel kuulub Tartu õlletehasele praegu hoopis 11% Eesti õlleturust,» ütleb Cardo Remmel. Tema arvates tuleb lisaks 270 miljonile veel palju raha kulutada, et 30 protsenti õlleturust enda kätte saada.

«Eesmärk peabki kõrge olema, aga selle täitmine läheb Tartu õlletehasel hirmkalliks,» lausub Remmel. Tema meelest peaks Eesti õlleturu suurus olema 100 asemel 200%, kui kõik siinsed õlletehased oma eesmärgid ellu viiksid.

«Eesti õlle maine loomulikult tõuseb, kui tartlased oma õlle kvaliteedi õigele tasemele tõstavad, ning see on väga hea,» lisab Remmel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing