23. september 1998 kell 22:00

Aasta 2000 viirus Eestis

Seni tundus aasta 2000 võimalik arvutirünnak väga abstraktne mõiste, mille kohta oli Eestis raske näiteid leida.

Nüüd, avades keskdepositooriumi koduleheküljel võlakirjade nimistu, on kümnetel neist lõpptähtajaks 1. jaanuar 1900. Näiteks Levicomi, Norma ja Tallinna piimatööstuse võlakirjadel. Investoritel võib tekkida küsimus, kas rahapaigutuse võib juba praegu korstnasse kirjutada.

Eksiteele viivat arvutiviga nägi eile esimest korda ka Eesti Väärtpaberite KeskdepositooriumiASi juhatuse esimees Jaanus Erlemann. «Imestasid teisedki meie töötajad,» tunnistas ta.

Erlemann ütles, et selline apsakas kajastub vaid infolehel. Depositooriumi infosüsteemis ja registri toimingutes on kõik korras, kinnitas ta.

«See viga puudutab tähtajatuid võlakirju. Internetilehekülg tõlgendab aga tühja kohta nii, et lööb sinna 1900. aasta, rääkis ta. Tõsiste 2000. aasta probleemide vältimiseks asendatakse aga detsembriks praegune tarkvara universaalse Depositary 2000ga.

Teine igapäevane nn 2000. aasta viiruse näide on seotud krediitkaartidega, millel on kasutamise tähtajaks märgitud aasta kaks viimast numbrit. On tõenäoline, et kui inimesed saavad mõne kuu pärast juba 2000. aastani kehtivaid krediitkaarte, võib makseautomaat keelduda neid teenindamast.

«Arvutile võib 00ga tähistatud kaart olla juba 100 aastat kehtetu,» möönab Äripäeva infotehnoloogiajuht Lauri Laupmaa. Euroopa riikides, kus kaarte väljastatakse kuni neljaks aastaks, on selliseid juhtumeid juba olnud.

Ime pole ka see, kui 2000. aasta taha ulatuvad tähtajad pangalaenude tagasimaksjaid ?okeerima hakkavad. Võib tulla tõeline õnnepäev, kui panga peaarvuti saab aru, et miljonikroonise laenu tagastamise lõpptähtaeg kukkus juba saja aasta eest.

Aasta 2000 probleemiga olid mõni nädal tagasi hädas ajakirja Tulu tellimuste vormistajad. Kui tellimused ulatusid juba 2000. aasta taha, hakkas arvuti tellimusperioode ja hindu arvutama kummalisel viisil. Võttis kaks nädalat aega, enne kui selgus, milles viga. Sama probleem võib ohustada tellimuste vormistamist.

Arvutikummitus võib välja lüüa mujalgi. Näiteks võib korraldada nõuetekohaselt kõik haigla arvutisüsteemid, ent sellest pole abi, kui sama jääb tegemata mõnes elektrijaamas.

Ajakirja Byte andmetel algab mõnedes USA osariikides 2000. eelarveaasta juba järgmise aasta aprillis. Prognoositakse, et 90 miljonit pensionisaajat võib oma pensionist ilma jääda. Kaudselt mõjutab see lõpuks kõiki maailma turge.

Byte ennustab, et üle 90aastased vanainimesed hakkavad lasteaiakutseid saama. Me keegi ei oska esmapilgul arvata, kui tihedalt erinevad eluvaldkonnad infosüsteemide kaudu seotud on.

Hetkel kuum