Jupiterid ja härjad

28. september 1998, 00:00

Selge, et ühiskonna Jupiteri positsioonis olevad persoonid (valitsuse kõrgamet-nikud, tipp-poliitikud) elavad tavakodanikust -- härjast -- erinevat elu oma mängureeglite järgi, ent sageli on raske piiri tõmmata Jupiteride klassi ja härgade klassi vahele.

Paratamatu vahe Jupiteride ja härgade vahel ei tohiks eriti suureks paisuda. Vastasel juhul võõrandutakse ohtlikult riigist, seaduskuulekus satub põlu alla ning võivad tekkida ühiskonna normaalset funktsioneerimist pärssivad pessimismi- ja nihilismimeeleolud, mis võivad viia sotsiaalsete mullistusteni ja olla ohtlikud Jupiteridele endile.

Taunitav on Jupiteride seadusi ja ühiskonnas kehtivaid eetikanorme eirav käitumine, sest see on ahvatlevaks eeskujuks madalamate tasandite ametnikele. Jupiteride nördimusavaldused ja kurtmised infolekke üle on küll asjaosaliste poolt vaadatuna mõistetavad, ent ühiskonna tervendamise seisukohalt on info lekkimine teretulnud -- ka Jupiteridel tuleks täita seadusi ja üldisi eetikanorme.

Sobiv näide taolisest suhtumisest on juhtum Tallinna tuletõrje- ja päästeameti peadirektori Mati Riipulgaga, kes jäi vahele ametiautoga purjuspäi tehtud liiklusõnnetusega. Pritsumeeste pealik teatas, et ta ei pea vajalikuks oma ametist tagasi astuda, sest samasuguseid «libastumisi» on ette tulnud paljudel. Seekord kuulus asjaosaline härgade klassi ning ei aidanud isegi Jupiteride (näiteks ministrid) puhul päästvaks rõngaks osutunud viide kompetentsusele ja asendamatusele.

Pisemat sorti riigiametnike omavolist ja võimu kasutamisest võib tuua ohtralt näiteid: majaüürnike terroriseerimine riigikantselei ametnike poolt; raha kadumine Võru kultuurkapitali ja Ida-Tallinna arengufondi arvetelt; rahvusraamatukogu endise direktori tehingud jne.

Maapanga puhul torkas silma, et suurte summade riigi raha käsutamise õigus oli väikese ringi ametnike käes, kes pumpasid raha pidevas likviidsuskriisis vaevlevasse panka üksnes pankurite siniste silmade eest. Kas seekord ka mõni ametnik ohverdatakse, pole veel teada, ent vastutavad, Jupiteride klassi kuuluvad ministrid ilmselt pääsevad.

Pole midagi imestada, et oma tööd tõsiselt võtvast riigikontrolörist Juhan Partsist üritatakse ühiste jõupingutustega teha laadatola. Küll proovitakse kaela määrida liiklushuligaani kuulsust; küll üritatakse riigikontrolöri kiri peaministrile paigutada universaalsesse rubriiki «poliitiline tellimus» jne.

Seaduseandja tahtel on jäetud riigikontrolli käsi lühikeseks ning näiteks kohalike omavalitsuste mini-Jupiteride tegevuse üle pole peaaegu mingit kontrolli.

Pole eriti üllatav, et Eesti ettevõtja ja erasektori tippjuht annab riigiametnike tööle ja käitumisele negatiivse hinnangu.

Tallinna tehnikaülikooli majandusteooria instituudi ankeetvaatlusest ilmnes, et kuue punkti süsteemis anti ametnike käitumist iseloomustavatele muutujatele järgmised keskmised hinnangud: kokkupuutumine ametnike omavoliga 3,9 -- see tähendab, et leiab aset sageli; kokkupuutumine riigiametnike võimuga (väljapressimine, ?anta?eerimine) 3,1 -- see tähendab, et sellega puutuvad ettevõtjad kokku mõnikord. Riigiametniku isiklik tundmine kiirendab ja kergendab vajalikke asjaajamisi väga sageli (keskmine hinnang 4,4 punkti), see asjaolu mõjutab mõnikord ka ametniku otsuseid (keskmine hinnang 3,4 punkti).

Uuringu tulemused lubavad väita, et Eesti seadustik on veel auklik ning kohati vastuoluline, mis soodustab ametnike omavoli ja jõu kasutamist. Samuti on härgade klassi kuuluvad väiksema tasandi ametnikud innustust leidnud Jupiterid klassi persoonide nakatavast eeskujust.


Vello Vensel on Tallinna tehnikaülikooli statistikaprofessor.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:05
Otsi:

Ava täpsem otsing