28. september 1998 kell 22:00

Magusatootjatel elu kibe

Kuigi AS Kalev nägi aasta algul ette mõningaid probleeme Vene turul, tegi ta optimistliku kasumiprognoosi. Täna on selge, et 40 miljonit krooni kasumit jääb sel aastal kättesaamatuks. Ent Kalevi peadirektor Tõnis Allik on õnnelik, sest ettevõte müüb Venemaale ja Ukrainasse «vaid» 40% toodangust. «Piimatööstustega võrreldes olime ettevaatlikud. Meil on pool Eesti turust, mis ei kao,» nendib ta.

Poole aastaga suutis Kalev kasumiprognoosist täita veidi üle neljandiku, uut plaani pole ettevõte veel avaldanud. «Ma ei julge veel välja käia, kui palju suudame müüa,» ütleb Kalevi müügidirektor Jaak Uus. «Vaatame, mis Venemaal toimub ja nädala-paariga peaks asi selge olema.»

Suuruselt teine kohalik magusatootja Marmiton on Kaleviga võrreldes köömes. Eesti miljardikroonisest magusaturust kuulub talle ainult viis protsenti.

Eesti-aegse Rudolf Klaussoni ?okolaadivabriku ruumides marmelaadi ja sefiiri tootval ettevõttel on küll vana ja õnnetu sisseseade, kuid see-eest on tema toodangul kindel turg.

Me lõpetasime Venemaale müümise juba viis aastat tagasi, kui kehtestati topelttollid, sõnab Marmitoni direktor Johannes Kuura. «Õigemini küll, kliendid kadusid vähehaaval ise ära.»

Kuura imestab, kui riskialtid on meie ärimehed. «Kogu aeg on ju selge olnud, et kui suur Vene karu liigutab, siis tema kasukas mõnusalt elavad loomad saavad haiget,» lausub ta.

Kalev pole erinevalt paljudest teistest Venemaale tootvatest ettevõtetest veel vähendanud tootmismahtusid ega saatnud töötajaid puhkusele.

«Ladudes pole samuti olukord katastroofiline,» kinnitab Tõnis Allik. «Õnneks on tulemas jõuluhooaeg.»

Allik ei välista, et pärast jõulumöllu on Kalev sunnitud tootmist tagasi tõmbama. «Venemaa turg võib mitte taastuda,» ütleb ta.

Maiustustetootjate müügi kuldaeg algab septembri keskpaigast ja kestab aasta lõpuni. Sel ajal teenitakse kolmandik kasumist ja käibest. Magusatootjad loodavad praegu selle aja peale.

Hetkel kuum