USA keskpank turgude fookuses

29. september 1998, 00:00

Ameerika majandus näib küll endiselt tugevana, kuid olukord mujal maailmas on järsult halvenenud. Sedamööda, kuidas paanikas investorid arenevatelt turgudelt põgenevad, on järjest tungivamalt kostnud üleskutsed alandada intresse -- see lisaks likviidsust, toestaks investorite usaldust ning süstiks turgudele optimismi.

Intresside alandamise vastased kardavad inflatsiooni kiirenemist ning uue börsimulli teket, pooldajad toovad aga ettekäändeks USA majanduses ilmnenud ohusignaalid -- majanduskasv on järsult aeglustunud ning USA jooksevkonto seis aasta algusest rekordiliselt halvenenud.

Esimesel poolaastal kahanes USA kaupade ja teenuste eksport 5 protsenti ning tuleva aasta majanduskasvuks ennustavad näiteks J. P. Morgani ökonomistid vaid 1,5 protsenti.

Tänavune tarbimise kasv on tingitud eelkõige sellest, et aktsiaturu jõudsast kasvust julgust saades on majapidamised kulutanud peaaegu iga teenitud penni. Nüüdseks on aktsiaturu langus kogu selle aasta tõusu ära nullinud. Samas on aeglustunud palgatõus ning uute töökohtade tekkimine.

Teiseks kasvumootoriks olnud kapitaalmahutused näitavad samuti raugemise märke. Kaubanduspuudujäägi hüppeline kasv ning kapitali kallinemine on tootjatele rängasti mõjunud.

USA firmade välisturgude kokkukuivamine võib muuta krediidiasutused ettevaatlikuks ning tekitada laenukapitali kokkukuivamise.

Inflatsioon, mis on seni olnud USA keskpanga põhimure, pole jõudsast majanduskasvust ning madalast tööpuudusest hoolimata kasvanud. Importkaubad on järjest odavnenud. Koos kodumaise nõudluse vähenemisega lubab see 1999. aastaks ennustada vaid üheprotsendist inflatsiooni, mis kummutab inflatsioonilise surve suurenemise kartused.

Rikaste riikide intressitase on üks olulisemaid tegureid, mis mõjutab kapitali voolu arenevatele turgudele. USA madalamad intressimäärad tooks tõenäoliselt kaasa dollari nõrgenemise, mis vähendaks survet arenevate riikide dollariga seotud valuutadele ning alandaks kulutusi välislaenude teenindamisele.

Dollarites nomineeritud varade atraktiivsus väheneks, pidurdades kapitali väljavoolu arenevatelt turgudelt. REUTERS-FT-TE-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing