29. september 1998 kell 22:00

Swedbank ostab SEBi Hansapangast välja

Nimetatud tehinguga saab Swedbank omale 48,6 protsenti pangast.

Swedbank garanteerib Hansapanga peatset 14,7 miljoni aktsia emissiooni 100 krooniga aktsialt. Hansapanga aktsia sulgemishind eile oli Tallinna börsil 67,2 krooni.

Kui Swedbank on sunnitud kogu emissiooni kõrge hinnaga ära ostma, siis on tal 59 protsenti Hansapangast.

«Pikemas perspektiivis tahame omada siiski 25--35% Hansapangast,» nentis Geijer. «Me kavatseme samm-sammult sinna jõuda,» lisas ta. Kaua selleni aega läheb, ei osanud Geijer öelda.

Geijer ütles, et liiga suure osaluse vähendamiseks otsitakse pikaajalisi välisinvestoreid, kes oleksid pangale head. «Ma ei usu, et selleks saab Rootsi pank,» lisas ta.

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis lausus, et investor, kellele Swedbank aktsiaid müüb, tuleb tõenäoliselt Saksamaalt. «Ei ole tarvis kõrgemat matemaatikat mõistmaks, et see ei või olla Swedbanki konkurent, seega on tõenäoline investori leidmine kindlustuse valdkonnast,» lisas ta.

Millal Swedbank oma osalust võiks vähendada, ei osanud Mõis eile öelda. Tema sõnul sõltub otsus finantsmaailmas toimuvatest muutustest.

Uudisteagentuuri Reuters andmetel sai SEB tehingust 200 mln Rootsi krooni kasumit.

Uudis langetas Swedbanki aktsia hinda eile börsil krooni võrra 180,5 ja SEBi aktsia hinda nelja krooni võrra 71,5 kroonini.

Mõis ütles, et tema tõlgendab Swedbanki SEBile kuuluvate Hansapanga aktsiate ostu kui Rootsi ärieetika näidet ja mõlema panga aumehelikku käitumist, kus konkurentsis võitjaks tulnud Swedbank ostis kaotaja aktsiad kokku. Ta lisas ka, et Swedbanki osaluse suurenemine ei põhjusta muudatusi Hansapanga juhatuses.

«Hansapangal on Balti riikides väga hea positsioon, Swedbankil Rootsis,» nentis Geijer. Tema sõnul hindab Swedbank väga Hansapanga saavutusi, üks neist on Hansapanga elektronpangandus. «Nad on saavutanud paari aastaga selle, mis meie paarikümnega,» tõdes ta.

Swedbankil on osalused peale Hansapanga ka Soome, Norra ning Islandi pankades. Geijeri sõnul on nende strateegia Eestis sama mis teiste riikide pankadeski.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann lausus, et Swedbank esitas Eesti Pangale augustis taotluse Hansapangas üle 33% suuruse osaluse omandamiseks. Kui tahetakse pangast rohkem kui poolt, tuleb taotleda keskpangalt uus luba. Kuusmann märkis, et eelmise taotluse puhul küsis keskpank Rootsi pangalt lisainfot, mistõttu seekord võtab loa saamine vähem aega. Ta lisas, et osaluse suurendamiseks loa andmisest keeldumisel peavad olema kindlad põhjused, neid aga praegu pole.

Keskpank peab taotlusele vastama kuu aja jooksul.

Hetkel kuum