Pandipidaja saab vähendada aktsiapandi ohte

05. oktoober 1998, 00:00

Aktsiapandi puhul peaks pandipidaja pan-tijalt nõudma aktsiatähte pantimispealdise tegemiseks ja enda valduses hoidmiseks, või notariaalselt tõestatud koopiat aktsiaraamatust, kus on kajastatud aktsiate pantimine pandipidaja kasuks ning sama aktsia suhtes teiste pantide puudumine. Alljärgnev analüüs on piiratud nimeliste aktsiatega, mis ei ole registreeritud Eesti väärtpaberite keskregistris.

Nimeline aktsia loetakse aktsiaseltsi suhtes pandituks pantimise kandmisest aktsiaraamatusse. Pant tekib pantija ja pandipidaja suhtes alates aktsiatähe üleandmisest pandipidajale pandilepingu alusel. Aktsiatähe puudumisel tekib pant vastava pandilepingu sõlmimisest. Kui aktsia suhtes on välja antud aktsiatäht, tuleb tähele kanda pantimispealdis.

Samale vallasasjale ei või seada mitut käsipanti. See laieneb ka aktsiale, kuna käsipanti reguleerivad sätted laienevad ka aktsiapandile.

Pandiõiguse teatud teoorias kehtib põhimõte «kellel on paremus ajas, on paremus ka õiguses».

Aktsia puhul, mille suhtes ei ole välja antud aktsiatähte, võib pandipidajal müügiõiguse tekkimisel ilmneda, et sama aktsia suhtes on enne pandilepingu sõlmimist tehtud ka teine pandileping.

Lisaks võib ilmneda, et selline pant on aktsiaraamatusse varasemalt kantud. Sama aktsia suhtes aga kahte panti ei saa eksisteerida. Seega eelistatud on ajas esimesena pandilepingu sõlminu, kelle pant on kantud ka aktsiaraamatusse.

«Ajas parema» pandi hilisema ilmnemise välistamiseks peab pandipidaja nõudma pandilepingu sõlmimisel aktsiatähele pantimispealdise tegemist ja tähe enda valdusse andmist.

Kui tähte välja antud ei ole, siis tuleb pantijalt nõuda nende väljaandmise organiseerimist. Selle võimatuse (kui aktsiaseltsi põhikirjas on vastav piirang) või ebaotstarbekuse korral tuleb nõuda pandi kohest kandmist aktsiaraamatusse ning kogu aktsiaraamatust notariaalse koopia tegemist.

Viimasest on näha, et pandilepingu sõlmimisel aktsiaseltsi suhtes teisi pante ei eksisteerinud. Mõlemal juhul on vähendatud risk, et selgub «ajas parema» teise pandipidaja olemasolu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing