5. oktoober 1998 kell 22:00

Vallandada saab valutult

«Esiteks peab juht sellised teated edastama nädala algul ning isiklikult, teiseks tulnuks töötajaga enne korduvalt vestelda, et vastastikuseid ootusi-lootusi selgitada, kolmandaks tuleks vältida ealist diskrimineerimist,» selgitab valutu vallandamise (outplacement) alustõdesid konsultatsioonifirma MPS tegevjuht Marcus Herold.

Lahkujaid, kes ei pruugi sugugi halvad töötajad olla, saab aidata uue töökoha leidmisel, ainult nii saab hoida oma firma mainet, ütleb Herold.

Skandinaaviamaades on valutu vallandamisenõustamine kestnud juba kümmekond aastat, USAs kaks korda kauem, Eestis on sedalaadi abi alles algusjärgus.

Soome ettevõtted kasutasid majanduskriisi aastail vallandamisabi väga usinasti. Eesti ülimalt kiire arenguga kaasnevad firmade liitumised ja likvideerimised on tõstnud meilgi selle küsimuse teravalt päevakorda.

Praegune pankade liitumine jätab töökohata hulga häid inimesi, kes peavad ise endaga hakkama saama, toob MPS Mainori tegevdirektor Peeter Kross näite tegelikkusest.

Samas meenutab ta Eesti Tubaka juhtumit, kus ligi kolmsada koondatut leidsid rootslastest omanike toel endale uue töö ja ei kanna firma suhtes täna vaenu.

Firmajuht, kes ühel päeval seisab probleemi ees, kuidas vabaneda mittevajalikuks osutunud töötajaist, kutsub kohale konsultandi, kes hakkab nõustama nii juhtkonda kui konkreetseid töötajaid.

Nõustaja ei saa otsida inimesele uut töökohta, kuid ta aitab tal vastata küsimustele: kes olen, mida oskan ja soovin. «Väga tähtis on inimestele selgitada, et nad ei jää töökohast ilma sellepärast, et nad on halvad, vaid et olukord on muutunud, « räägib Herold.

Kross lisab, et Eestis tuleb alustada suhtumise muutmisest.

«Meil on tavaks, et juht peab töölepingu lõpetamisega oma osa lõppenuks, tegelikult peaks ta veel natuke selle inimese heaks tegema.»

- firma vahetab omanikku või tippjuhti

- ettevõte saneeritakse

- firmad liituvad

- ettevõte likvideeritakse

- inimesed ei sobi omavahel

- inimesed jäävad arengule jalgu

- kaob motivatsioon tööd teha

Firmade liitumiste ja likvideerimiste ajal aitab töötajate valutu vallandamine juhtkonnal vallandamisprotsessi kontrolli all hoida ja teha nii, et inimesed:

- lahkuvad töölt hea enesetundega

- leiavad endale uue meelepärase rakenduse

- ei kahjusta oma endise tööandja mainet

Hetkel kuum