IMFi rahaga uusrikaste paradiis

09. oktoober 1998, 00:00

Vene keskpanga andmeil viidi üksnes septembrikuu jooksul riigist välja 2,6 miljardit dollarit. Valitsuse plaan tugevdada kontrolli väliskaubanduse ja valuutatehingute üle kiirendab kapitali väljavoolu tõenäoliselt veelgi.

See, et just Küprosest on saanud venelaste maksuparadiis, sõltub nii lühikesest vahemaast kui viisavabadusest.

Finantskriisi vallandumisest augusti keskel on venelastele kuuluvate offshore-firmade arv järsult kasvanud -- 5000 firmalt 10 000-le, moodustades kolmandiku saarel registreeritud offshore'idest.

IMF on Venemaale kokku laenanud 25,9 miljardit dollarit. Viimane laenuosa 4,65 miljardit maksti Venemaale välja juulis.

«Osa sellest rahast, mis IMF juulis Venemaale andis, läks Vene pankadesse ning sealt edasi erakontodele ?veitsi ja Küprosele,» ütles Erik Berglöf Moskvas asuvast uurimisinstituudist Recep. Praegu on IMF laenu väljamaksed peatanud.

«Offshore-firmade kaudu saavad venelased täiesti seaduslikult vältida kodumaiste maksude maksmist, mis sageli on väga kõrged. Küprosel on maksumäär 4,25 protsenti,» ütles Natalja Savostikova Limassolis asuvast konsultatsioonibüroost, mis nõustab kliente Venemaalt, Ukrainast ja Valgevenest.

Savostikova sõnul pole raha Venemaalt väljatoomisega mingeid probleeme, kui on ette näidata välismaise tarnijaga sõlmitud (sageli võltsitud) impordileping.

Ka vene eksportijad ei pea tulusid Venemaale viima, vaid välismaine ostja võib maksta otse vene ekspordifirma Küprosel asuva offshore'i arvele.

Venemaa eelmine, Sergei Kirijenko valitsus taotles Küproselt riikidevahelise topeltmaksustamise vältimise lepingu ümbervaatamist, et kapitali väljavool peatada, kuid tulemusteta.

Järjest enam on Ukraina firmasid, mis soovivad end Küprosel registreerida.

Iga nädal saabub Küprosele üle 4000 venelase, kellel on kaasas palju dollareid. Ligi 5000 venelasel on Küprosel alaline elamisluba.

Samal ajal kui turistid peatuvad viietärnihotellides, siirduvad vene ärimehed oma «Limassolgradi» luksusvilladesse, millest kalleim on seni maksnud 1,14 mln dollarit.

Uhkete portaalide, sise- ja välibasseinide ning elegantsete terrassidega villade rajoon on teravas kontrastis kohalike elanike spartalikuma ehitusstiiliga. Oma kohalolu rõhutamiseks on vene ärimehed villade vahele ehitanud ka sibulkupliga õigeusu kiriku, mis õnnistati sisse jaanuaris.

Tänavasildid, reklaamid ja restoranide menüüd on paralleelselt ka vene keeles. Viimastes leiab vene rahvusroogi -- pelmeene, pirukaid, bor?i. Toidu kõrvale saab tellida nii vodkat kui kalja.

Kinnisvarafirmadel, automüüjatel ning karusnahakaupmeestel ostjatest puudust ei ole. Suurest kuumast hoolimata on 4000dollarilistel kasukatel hea minek. «Enamasti makstakse sularahas,» ütles ühe poe müüja, kelle klientide hulgas on ka Vene ultranatsionalist Vladimir ?irinovski. DI-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing