12. oktoober 1998 kell 22:00

Kas te peate seda õigeks, et riik garanteerib ettevõtete laene?

Põhimõtteliselt mina selliseid toetamisi ja garanteerimisi õigeks ei pea. Teistpidi, kui me vaatame situatsiooni, mis on toimunud ja milline ahelreaktsioon võib tekkida, kui need ettevõtted jäävadki pikaajaliselt mittelikviidseteks ja ei jaksa enam oma kohustusi täita, siis võiks mingisugune abi kas siis garanteerimise või muul näol kõne alla tulla.

Mida aga ei tahaks, on see, et tuleb mingi lausdoteerimine: antakse lihtsalt mingi hunnik raha kätte -- majandage edasi.

Juhul kui ikkagi laenud võetakse edaspidi pankadest turuhindadega ja normaalsete intressidega, mis ikkagi stimuleeriks ettevõtjat edasi tegutsema, siis võiks garanteerimine kõne alla tulla.

Riik kindlasti peaks ettevõtteid aitama selles mõttes, et riik peaks tegelema sellega, mis on riigi töö, ja ettevõtjad sellega, mis ettevõtja töö. Minu nägemus on, et riik ettevõtjad niiviisi aidata ega putitada ei saa.

Muidugi on meeldiv, kui keegi sind aitab, aga see on siiski puhtalt ettevõtja risk. Kui sa kardad riskida või arvad, et see risk ei ole õige, siis ära võta ette, hakka midagi muud tegema.

Mina riigi asemel tegeleks rohkem sellega, kuidas uued turud leida, kuidas need turud lahti saada ja lahti hoida. See aitaks. Ma tegeleks rohkem tulevikuga kui sobraks minevikus.

Tavasituatsioonis ei tohiks riik sekkuda ettevõtlusse. Erandsituatsioonis tuleb see kõne alla. Arvan, et see peab tagama, et ettevõtted saavad kriisisituatsioonist üle.

Küsimus on ka selles, kui suures mahus riik seda teeb. Praegu vajavad ettevõtted hingetõmbeaega oma adra seadmiseks ida poole peal. Riik võib mängu tulla, aga ainult juhul, kui on näha, et ettevõte saab sellest situatsioonist üle. Kes seda suudab adekvaatselt analüüsida, on iseküsimus.

See on ühtpidi loogiline samm ja võib-olla ka õige samm, aga alati kõigi õigete asjade puhul tekib küsimus, kas nad ka tegelikus elus õigesti välja kukuvad.

Kahe otsaga asi. Oleme ka Venemaaga seotud, aga ei küsi midagi. Ühest küljest on ettevõtete enda risk, kuhu nad kaupa müüvad. Kui hakatakse nii tegema, siis ma hakkan meeletuid koguseid müüma Aafrikasse ja ütlen ka, et näete, Aafrika ei maksa, makske kinni. Nonsenss.

Osaliselt on õigus ka ettevõtjatel, mis puutub kalafirmasid. Kala on kohalik tooraine ja annab väga paljudele tööd. Samas ei saa aru piimandusest. Peaks olema kodumaisel baasil, aga areng toimus suuresti sisseveetava tooraine ümbertöötlemisel ja väljaviimisel.

Ühest vastust pole. Kuidas riigil kasulik on. Kas ettevõtted jäävad seisma või... Arvan siiski, et olukord stabiliseerub mingi aja pärast. Ma ei ütle ei ega jaa.

Hetkel kuum