15. oktoober 1998 kell 22:00

Opmann usub 1999. a eelarve täislaekumist

Opmann ütles teisipäeval ajakirjanikele, et ei jaga osa poliitikute ja ettevõtjate pessimismi eelarve täimata jätmise osas.

Opmanni parteikaaslane, riigikogu rahanduskomisjoni liige Olev Raju ütles, et tuleva aasta eelarve tulud ei saa mingil juhul planeeritud mahus laekuda.

«Mis alusel üks minister saab öelda, et tuleva aasta majanduskasv tuleb üle tänavuse,» selgitab Raju Opmanni optimismi.

«Suur poliitik ja koonderakondlane Olev Raju peab selle arvamusega ühtima, aga majandusteaduste doktor professor Olev Raju on natuke raskemas olukorras,» nentis ta.

«Professorina peaksin teatama midagi muud,» tähendas Raju, hoidudes siiski majanduskasvu ennustamisest, et «oma südametunnistusega kompromissile jääda».

Raju tõdes siiski, et tuleva aasta eelarve jääb ilmselt täitmata, kuid vahe on võimalik katta 1997. aasta ülelaekumistest, sest 1998. aasta eelarve tõenäoliselt üle ei laeku.

1997. aasta ülelaekumistest on Raju sõnul osa küll stabiliseerimise reservi kantud, kuid lõviosa sellest on alles.

Kui maailma tabab üleüldine kriis, jääb ka Eesti majanduskasv miinusesse, nentis Raju, avaldades lootust, et üleilmset kriisi siiski ei tule. Ta tunnistas samas, et on ja jääb pessimistiks.

«Kui oleks minu teha, esitaksin selle, kes suudab välja arvestada tuleva aasta eelarve alalaekumise ja selle aluseks oleva majanduskasvu pidurdumise, Nobeli majandusauhinna kandidaadiks,» rääkis Raju.

1999. aasta riigieelarvet peavad liiga optimistlikuks nii poliitikud kui ka ettevõtjad, kaheldes selle tulude tegelikus laekumises.

Tuleva aasta 18,5 miljardi kroonise riigieelarve alalaekumises on veendunud riigikogu eri parteide liikmetest rahanduskomisjoni liikmed ja ka suurtöösturid, kes leiavad, et optimistlikult koostatud eelarve võib mõjuda kroonile.

Valitsuse poolt riigikogu menetlusse antud 1999. a riigieelarve maht on projekti kohaselt 18,451 mld krooni, mis on 20,7% ehk 3,169 mld krooni suurem kui tänavune eelarve.BNS

Hetkel kuum