15. oktoober 1998 kell 22:00

Univa uus tehas hädas kindlustusega

Veebruaris põlenud Baltimaade suurim poroloonitehas kavatseti taasavada eile, kuid ehitustööd tehase kallal alles käivad. ASi Univa juhatuse esimees Einar Kink ütles, et seadmed on proovitoodanguks põhimõtteliselt juba valmis, kuid ehitus on plaanitust kauemaks veninud. Proovipartiid loodetakse Kinki sõnul teha siiski juba novembris, et enne aastavahetust tehas tööle saada. «Eks suured ehitused kipuvad ikka venima,» rääkis Kink, «üheks põhjuseks on aga ka raha puudus.»

Kinki sõnul ei ole Univa Inges Kindlustuselt raha veel kätte saanud. Esialgsetel hinnangutel oli põlengu kahjusummaks umbes 20 miljonit krooni, mis mille Inges lubas juuli lõpuks välja maksta. Kuni 27 miljonit krooni maksva tehase taastamiseks on praegu saadud välislaenu, mistõttu kindlustussummade maksmise pidurdumine tehase ehitamist otseselt ei mõjuta.

Samas on Kinki sõnul veel teadmata, kuidas võetud pikaajalisi laene tagasi maksma hakatakse, kas saab seda teha kindlustushüvitiste abil või tuleb jupphaaval ise maksta.

Inges Kindlustuse juhatuse esimees Voldemar Vaino ütles, et veebruaris põlenud poroloonitehase hüvitiste maksmine on veninud segaduste tõttu ekspertiisitulemustes. Univa oli vahepeal soetanud mitmeid seadmeid ja teinud juurdeehitusi, mis ei olnud hiljem kindlustatud. Kuna Univa ja Ingese tehtud ekspertiis ei kattu ning huvid on mõlemal poolel erinevad, ei ole selguse huvides raha veel välja makstud, selgitas ta. Vaino sõnul on Univa avaldanud nõusolekut teha erapooletu rahvusvaheline ekspertiis, misjärel saaks raha ära maksta veel sellel aastal. Univa tehase vara oli kindlustatud kokku 25 miljoni krooni eest ning poliis on 96% ulatuses Vene seltsis Ingo Strahh edasi kindlustatud.

Praegu toodab Univa porolooni mööblitööstuse tarbeks Kallaveres, kus uue tehase valmides plaanitakse mitmeid väiksema mahuga eriporoloone või väljatreitud laste mänguasju tegema hakata, rääkis Kink. Umbes pool toodangust jääb Eestisse. Suur osa Univa ekspordist läheb Venemaale, kus Kinki sõnul idanaabri praeguse majanduskriisiga suuri probleeme pole olnud.

Hetkel kuum