15. oktoober 1998 kell 22:00

Valga ärimees pettis riiki käibemaksuga

Järvelill: tegu on joonistatud tehinguga

Maksuameti peadirektori Kalev Järvelille andmetel tegi Transoil Service ASi omanik Paala märtsis fiktiivse tehingu riiulifirmaga OÜ Millarton, et vabaneda Transoil Service'i ligi 800 000kroonisest käibemaksuvõlast. Fiktiivse tehinguga riigilt tagasi küsitud käibemaks oli 1,5 mln krooni.

Kui maksuamet tegi Transoil Service'ile täiendava ettekirjutuse käibemaksu tasumise kohta sama summa ulatuses, vaidlustas Paala selle kohtus. Esimene kohtuasi lõppes firma võiduga. Uue ettekirjutuse teinud maksuamet sai võidu teises kohtuprotsessis.

Paala tehingupartneriks oleva Millartoni juht oli kahtlane isik Riho Kitsnik. «Kui meie inimesed temaga kohtusid, ei paistnud ta küll sedamoodi, et ta eriti palju sellest tehingust teaks,» lausus Järvelill.

Tehing oli seotud immateriaalse põhivara omandamisega. Millartonile müüdi maha Transoil Service'i grupist ühe firma aktsiad. Hiljem ostis Paala tagasi selle firma varad. Varad koosnesid 40 000 krooni osas tehnilistest vahenditest ja 9 miljoni krooni osas firma positiivsest väärtusest. «Käibemaksuseaduse mõttes ei ole siin tegemist käibega ja sisuliselt on see joonistatud tehing,» lausus Järvelill.

Aasta tagasi algatas politsei kriminaalasja Paalaga seotud olnud firmade ASi Runo, ASi Transoil Argo ja ASi Aversi väidetava maksupettuse kohta 1993. ja 1994. aastal, asja eeluurimist jätkab keskkriminaalpolitsei. Kriminaalasi hõlmab ka Valga maksuameti endist direktorit Aavo Hõbedat, keda süüdistatakse ametialases lohakuses.

«Oma praeguse firmaga maksab Paala oma väitel korrektselt makse, aga nii see pole,» märkis Järvelill. Maksuameti andmetel on Transoil Service'il võlgu kõikide maksuliikide osas kokku 2,1 miljonit krooni.

Keskkriminaaljälituse Lõuna regionaalkeskuse juhtiv inspektor Andrus Aidla ütles, et eeluurimise lõpptähtaeg on detsembris, kuid ilmselt taotleb ta prokurörilt ajapikendust. Aidla lisas, et hetkel ta ei näe süüd Raivo Paalal. Aidla sõnul tuleks Paala asi kriminaalasjast eraldada ja võiks algatada kontrollimiseks eraldi kriminaalasja.

Raivo Paala oli sel nädalal Riias ja temaga ühendust saada polnud võimalik. Varem on ta eitanud oma seotust ja süüd maksupettustega seoses.

Hetkel kuum