Valik on tulude kasv või ümberjagamine

16. oktoober 1998, 00:00

Siim Kallase lubadust, et refor-mide jätkudes kujuneb keskmiseks palgaks 2003. aasta lõpuks 9000 krooni kuus, on peetud julgustükiks. Siiski oli tegu realistliku arvutusega, mis kehtib kindlatel eeldustel.

Järgmise valimisperioodi jooksul nähakse ette inflatsiooni langemist 6% ja majanduskasvu 6-7% aastas. Nagu näha, ei midagi üleloomulikku, nagu mõned entusiastid oletasid. Silmas on peetud sisepoliitilisi mõjureid, sest välisilm meist palju ei sõltu.

Mõistagi ei paku Reformierakond riiklikku palgatõstmist, mistõttu see number po-le käsitletav analoogselt KMÜ 1995. aastast täitmata lubadustega ? la «õpetajale keskmine palk» või «pensionid pooleni keskmisest palgast». Reformierakond on lubanud soodustada investeerimist ja töökohtade loomist ning tulemusena palkade tõusu. Valik on lihtne: kas majanduskasv ja tulude suurendamine või tulude ümberjagamine ja maksude suurendamine.

Palkade tõusul on eeltingimused. Olulisemad on rahapoliitiline stabiilsus, maksukoormuse piiramine, investeeringute tulumaksuvabastus kuni ettevõtluse tulumaksu kaotamiseni, avatus väliskaubanduses ja kapitali liikumises, proportsionaalse tulumaksusüsteemi säilitamine, riigisektori efektiivsuse tõus, haridusse investeerimise soodustamine, pensionireform.

Kõik see ning seonduvad sammud võivad tunduda tavalised, mida võiks taotleda koonderakondlik «pragmaatikute» valitsus. Siin on tegemist sügava eksitusega. Suund on tänaseks vastupidine.

Jaak Allik on tunnistanud, et Koonderakond pole mingi maailmavaateline ühendus. Kes astub sinna soovist saada võimu juurde, kes info pärast, kes soovist tähtis olla, lisab peasekretär Ants Leemets. Ja neil on õigus, astuvadki.

Tänaseks on sellest kujunenud stiihia, kus erakonna majanduspoliitilised sihid on mürgine segu Keskerakonna, Pensionäride ja Perede erakonna ning maaparteide täitumata unistustest. Selgelt on see esindatud riigikogu rahanduskomisjonis, kus langetatakse aina enam lõppotsuseid.

Pole saladus Äripäeva lugejalegi, et sihiks on 44% maksukoormus, sotsiaalmaksu tõstmine, astmeline tulumaks, tollid, kulukad manipulatsioonid tulumaksuvaba miinimumiga, halva ilma kinnimaksmine põllumeestele, aktsiiside tõus, ülesblufitud eelarvetulud, vabakaubanduslepingutest loobumine. Ärategemise kihku kantakse keskpanga ja rahasüsteemi vastu.

Aina vähem suudavad asju ja rahandusministrit ohjes hoida reformiaastail koolitatud ametnikud, opositsioonierakonnad. KMÜ võtab üha vasakpopulistlikumat hoiakut, leides üksmeelt Keskerakonna, Arengupartei ja vene erakondadega.

Väsinud peaministrilt pole kuulda selgeid seisukohavõtte. Eestit ähvardab stagneeruva Ida-Euroopa riigi staatus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing