15. oktoober 1998 kell 22:00

WTO kärpis prognoosi

WTO peaökonomist Patrick Low ütles, et rahvusvahelise kaubavahetuse maht kasvab tänavu 4% ja mitte 7%, nagu WTO varem prognoosis. Järgmisel aastal kahaneb kasvutempo 3%-le. Möödunud aastal oli juurdekasv 9,5%.

Eilne prognoos on vastuolus WTO kevadise seisukohaga, mis leidis, et kartused, nagu võiks Aasia kriis maailma majanduse sügavasse depressiooni paisata, on «suures osas põhjendamatud».

Jaapani majandusolukorra halvenemine ning kriisi levik Aasiast teistele arenevatele turgudele sundis kaubandusorganisatsiooni oma arvamust ümber vaatama.

Aasia ja Venemaa valuutade devalveerimine koos nafta- ja teiste tooriainehindade madalseisuga on viinud niikaugele, et mõned majandusteadlased ennustavad juba 1930. a laadis majanduskriisi.

Valuutade devalveerimine sunnib konkurentsivõime säilitamiseks sama tegema ka teisi riike, kaubandus väheneb, sest kõik impordivad vähem, see aga omakorda toob kaasa tootmise vähenemise, töökohtade kadumise ning tulude kahanemise.

Viiele kriisis enim kannatanud Aasia riigile -- Lõuna-Koreale, Taile, Indoneesiale, Malaisiale ja Filipiinidele -- ennustab WTO 10protsendilist ekspordi kasvu, samas kui import kahaneb.

Sedamööda, kuidas Aasia kaupade konkurentsivõime on tõusnud, on suurenenud USA ja Euroopa osakaal nende riikide ekspordis, mis võib Euroopat ja USAd sundida oma turge kaitsma.

1998. a esimesel poolel kahanes Euroopa Liidu eksport viide kriisist enim laastatud Aasia riiki 40 protsenti, samal ajal kui import kasvas 12 protsenti.

Samade Aasia riikide eksport USAsse kasvas 7,5 protsenti, import USAst kahanes 30 protsenti.REUTERS-BNS-ÄP

Hetkel kuum