Kapitali väljavool Venemaalt lööb rekordeid

19. oktoober 1998, 00:00

Lääne majandusspetsialistide hinnangul on tänavu riigist välja viidud 30 miljardit dollarit, kirjutab reedene Moscow Times.

Arvatakse, et alates reformide algusest 1992. a on Venemaalt välja viidud 200 miljardit dollarit. Summa ületab viiekordselt samas ajavahemikus rahvusvaheliselt valuutafondilt (IMF) majanduse toetamiseks saadud laenud.

See on ainult jäämäe tipp, ütles Fleming UCB analüütik Christopher Granville, sest selles arvus kajastuvad vaid need summad, mida on võimalik võltsitud impordi- ja ekspordidokumentide alusel välja selgitada. Tegelikku summat võib ainult aimata.

Massiliselt voolas Venemaalt kapitali välja tänavu suvel enne finantskriisi puhkemist, kui mitmed Venemaa suurpangad ja ekspordifirmad oma raha Küprosele, Liechtensteini ja ?veitsi varju viisid.

«Kriis tuli ootamatult ainult välismaalastele,» ütles Thierry Malleret Alfa Kapitalist Moscow Timesile.

Osa Venemaalt lahkunud kapitalist tuli pärast Boriss Jeltsini võitu 1996. a presidendivalimistel riiki tagasi. Siis said offshore-riikidest ootamatult Venemaa suurimad investorid. Tegelikult oli tegemist Vene kapitaliga, mis naasis riiki lühiajaliste võlakirjade turul spekuleerimiseks.

Jevgeni Primakovi valitsus püüab väliskaubanduse tõhusama kontrollimisega kapitali väljavoolu piirata.

Taastatud on varem kehtinud kord, kus Vene ekspordifirmadel tuleb 50% valuutatuludest ametlikul valuutabörsil rubladeks vahetada. Valitsus on öelnud, et võib protsenti veelgi tõsta -- 75%-le.

Analüütikute sõnul võivad need abinõud kapitali väljavoolu riigist veelgi kiirendada. DI-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing