Kahjumis kindlustusseltsid langetavad hindu veelgi

20. oktoober 1998, 00:00

«Kurb tunnistada, aga juriidiliste isikute vara kindlustuses pole hinnad veel stabiliseerunudki, vaid langevad edasi,» tunnistas ASA Kindlustuse peadirektor Sergei Net?ajev. «Hinnad ei ole mitte põhjas, vaid juba allpool igasugust põhja.» Net?ajev ei välistanud, et ettevõtete vara kindlustamisega võidakse minna nii kaugele, et pakutakse seda lausa tasuta. Täpsustamata konkurendi nime, teadis Net?ajev rääkida, et suure sõidukikindlustuse tellimuse saamiseks lubati kliendile ettevõtte vara tasuta pealekauba ära kindlustada.

Hansa Kindlustuse juhataja Olev Saadoja ütles, et spetsiifilisematel aladel, näiteks ehituskindlustuses, langevad hinnad seni iga konkursiga üle paari protsendi võrra. «Konkurentsi tingimustes on see aga sageli möödapääsmatu -- kes üldse müüa tahab, peab kehtiva hinnatasemega arvestama,» lausus ta. Saadoja sõnul pole Eesti noorel kindlustusturul, kus ka suuri ehitusobjekte tekib aastas juurde vaid paarkümmend tükki, riskide ja tariifide kalkuleerimise aluseks õiget kahjude statistikat. Aluseks võeti kunagi Soome hinnaskaala, mis on seal ettevõtete vara kindlustamisega kohustuslikult kaasas käiva kalli ja mahuka tööliste kindlustamise arvel suhteliselt odav. Sellest hinnatasemest on Eesti tiheda konkurentsi käigus veelgi allapoole mindud. Tulevikus annab see aga suurte kahjude näol seltsidele väga valusalt tunda, väitis Saadoja. «Kahjud ei jää tulemata, nad toimuvad ükskord päris kindlasti,» kinnitas ta.

Eesti Varakindlustuse kindlustusdirektor Mihkel Uibopuu ütles, et turul võivad hinnad langeda, kuid Eesti Kindlustus sellega enam kaasa ei lähe. «Me oleme võtnud selge hinnataseme, millest allapoole me enam ei lähe,» väitis ta.

Samas otseselt pole Eesti Kindlustus hindu tõstnud. Seda ka mitte era- ja koduvara kindlustuses, kus Eesti Kindlustus omab 62protsendilist turuosa. Kogutud preemiate maht kasvab Uibopuu sõnul selle arvel, et inimestel on rohkem ja kõrgema väärtusega vara. Uibopuu märkis, et hinda on Eesti Varakindlustus tõstnud vaid kauba varguse osas, kus langes kohe ka sõlmitavate poliiside arv.

Svenska Handelsbankeni asepresident ja Balti suuna juht Bo Kragh väitis, et panganduse järel tabab Eesti majanduses kriis tõenäoliselt kindlustussektorit. Kodumaistest ja rahvusvahelistest oludest tingituna tekkinud mõõn majanduses tekitab ajaloo näidetele toetudes kiiresti kahjude taseme tõusu. «Majad hakkavad põlema ning pettused ja murdvargused sagenevad alati, kui äritegevus läheb riigis allamäge,» märkis Kragh. «Paljud inimesed, kes tavaliselt on ausad, püüavad kriisis hakata kindlustuse pealt raha teenima.» Samas tekivad kindlustatutel raskused preemiate maksmisel, mistõttu peaksid seltsid Kraghi sõnul korrigeerima oma madalaid hindu. Seda mitte tehes ei saa nad klientide usaldust ning tugevat osa turust, väitis Kragh.

Kui aga hinnatõusu vastuargumendina öeldakse, et hinda tõstes kaotavad nad oma kliendid, tähendab see, et Eestis on liiga palju kindlustussseltse ning dumpingu järel negatiivsete rahavoogudega firmal midagi head oodata pole. «Eesti pangaturul on palju vähem tegijaid ja pangad on juba hindu tõstnud,» lausus ta, «usun, et Eesti kindlustusseltse tabavad suured raskused, eeskätt neid, kellel puudub tugev omanik.»

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing