Tegutse enne kiirabi saabumist

20. oktoober 1998, 00:00

Enne kui kritiseerida kiirabi hilist kohalejõudmist või töötajate ebakompetentsust, tuleb endalt küsida, mida tehti või osatakse teha meditsiiniabi saabumiseni.

Esiteks peaksime teadma, kuidas kutsuda abi ja kuidas anda esmaabi eluohtlikus seisundis inimesele. Tähtis on, et igas asutuses oleks inimesi, kes oskaks anda esmaabi, kui kellegagi peaks midagi juhtuma.

Kriitiline aeg esmaabi andmiseks eluohtlikus seisundis kannatanule on esimesed 10 minutit. See on aeg, millal meedikud on teel abivajajani.

Enamikus riikides peaks kiirabi 95 protsendil juhtudest kohale jõudma linnades 7--10 (12) minuti jooksul, maapiirkondades kuni 30 minuti jooksul. Sama aeg kulub abivajajani jõudmiseks ka Eesti kiirabil.

Enne kiirabi kutsumist tuleb selgeks teha, mis on juhtunud, kus te täpselt asute, mitu kannatanut abi vajavad, milline on kannatanute seisund (pulss, teadvus, hingamine).

Adekvaatne ülevaade juhtunust annab häirekeskuse töötajatele võimaluse saata sündmuskohale vajaliku kvalifikatsiooni ja vajaliku hulga meedikuid, aga ka teisi abijõude (politsei, päästeteenistus, helikopter jne).

Pärast õnnetusteate edastamist tuleb oodata küsimusi ja nõuandeid tegutsemiseks. Häirekeskuse töötajale tuleb jätta oma telefoninumber.

Esmaabi andmisel on oluline säilitada elutähtsate organite töö, peatada verejooksud, hoida vabana hingamisteed, südameseiskuse korral alustada kaudset südamemassaa?i ja kunstlikku hingamist.

Siin aitab esmaabikursuse läbimine, mille lõpetanu ei pea lootma ainult teistele, vaid võib ise oskajana tegutseda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing