ELi laienemine venib

21. oktoober 1998, 00:00

Saksa ajalehele Wirt-schaftswoche antud intervjuus ütles Euroopa komisjoni (EK) välisasjade volinik Hans van den Broek, et ehkki EK reformiprogrammis Agenda 2000 on mainitud esimeste riikide võimalik pääs ELi juba aastal 2002, saab see kõige varem teoks aastal 2006. Eriti raskeks peab ta uutel riikidel ELi keskkonnanõuete täitmist.

Tema seisukohta kinnitab Soome Turu ülikooli Jean Monet' uurimiskeskuse professor Esko Antola, kelle sõnul ELi võimukoridorides ollakse juba loobumas aastail 2002--2003 laienemise strateegiast, mille põhjuseks on nii viie kandidaatriigi kui ka ELi enda siseprobleemid.

Et ELis praegu poliitilistel ja praktilistel põhjustel on kõik asjad takerdunud, kirjutab ka eilne Kauppalehti: Agenda 2000 ei edene, sotsiaalne dialoog ei toimi, intresse ei alandata.

Professor Antola arvab, et viie uue kandidaatriigi jaoks oleks parim praeguse ELi ja EFTA Euroopa majanduspiirkonna laadne lahendus, mis annaks uutele riikidele pääsu siseturule ja majandusintegratsiooni ning jätaks neile lisaaega oma siseprobleemide lahendamiseks.

Kõige ELi-küpsemaks peab Soome ekspert Sloveeniat, Poola probleemideks peab ta aegunud struktuuriga põllumajandust, mis annab elatist veerandile rahvastikust, T?ehhil keskkonnaküsimusi ja valitsuspoliitikat, Ungaril ja Eestil rahvusvähemuse kohtlemist.

ELi edasise laienemise kohta arvas Soome professor, et võimalik oleks väikeste Eesti ja Sloveenia ning ka Ungari kiirem ühinemine, kuid paraku takistab selle elluviimist Lääne-Euroopas üldlevinud seisukoht, et kõige enne tuleb lahendada Kesk-Euroopa suurima ja mõjukaima riigi Poola vastuvõtt.

Küsimusele, kas Eestile oleks pettumus pääseda Euroopa Liitu alles aastal 2006, vastas välisministeeriumi pressiesindaja Ehtel Halliste, et ministeerium ei ole kunagi ametlikult kuulutanud, et Eesti peab Euroopa Liitu pääsema aastal 2002 või 2003. «Eesti eesmärk on jõuda hästi ettevalmistatuna hästi toimivasse ELi. «Loomulikult, mida varem, seda parem,» lisas Halliste.

Kui Euroopa Liidul tuleva aasta algul saab valmis rahaliit, tuleb neil luua struktuurid, mis suudaks ajada kõiki liikmesmaid rahuldavat poliitikat. Niisuguse poliitika loomise muudab Antola meelest väga raskeks ülemaailmne majanduskriis.

«On selge, et Thatcheri ajal õitsele löönud uusliberalismi periood on Tony Blairi ja Gerhard Schröderi võimuletulekuga lõplikult möödas,» ütles Esko Antola Äripäevale. «On mõistetud, et turu iseregulatsioon ei toimi ega vähenda töötust. Järelikult on Euroopa Liidul rohkem põhjust kaitsta Euroopa ühiskonda ja sotsiaalset heaolu.»

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing