Ettevaatlik optimism OECD konverentsil

22. oktoober 1998, 00:00

Eile lõppenud kahepäevane konverents oli maailma rikkaid riike ühendava majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) esimene kokkusaamine Balti regioonis, mille ettevalmistusi alustati juba aasta alguses. Vahepeal süvenenud Aasia ja Vene kriis andis konverentsi teoreetilise osa kõrval osavõtjatele soodsa võimaluse üleminekumajandusega riikide arengu analüüsiks.

Oleks Vene kriis meid tabanud kolm aastat tagasi, olnuks selle mõju palju laastavam, ütles Eesti välisminister Raul Mälk konverentsi avapäeval ajakirjanikele.

Tänu reformidele ja ekspordipoliitika edukale diferentseerimisele ei ole Balti riigid täna Venemaal toimuva tõttu mitte kriisis, vaid pigem kriisi mõju all, kinnitas ministri seisukohta Clyde Kull.

Konverents jõudis järeldusele, et ainus tee kriisi vältimiseks on liberaalset majanduspoliitikat jätkata. Vabakaubandust on vale süüdistada, ehkki ka Balti riikide esmane reaktsioon Vene turu kokkuvarisemisele oli püüd oma turgu ja tootjaid kaitsta. Pikemas perspektiivis ei anna see lahendust, on lühinägelik ja kulukas, ütles Kull.

Võimalikest valupunktidest kerkisid konverentsil üles jooksevkonto defitsiit ja fikseeritud valuutakursside «pingestumine» kõigis kolmes Balti riigis. Otseste välisinvesteeringute osas, mis seni defitsiiti finantseerida on aidanud, julgesid osavõtjad siiski väljendada ettevaatlikku optimismi. Muude turgude kokku varisedes nähti isegi võimalust investeeringute kasvuks. Kuid seda tingimusel, et positiivne investeerimiskliima Balti riikides püsib.

Leedu välisministeeriumi nõunik Peter Engstrom kinnitas, et stabiilse majanduskasvu nurgakiviks jääb ka edaspidi praegune valuutasüsteem, mis Eestis, Lätis ja Leedus on andnud väga häid tulemusi. Arvestades nende riikide taotlust saada Euroopa Liidu liikmeks ning ühineda ühisraha süsteemiga on see ühtlasi loogiline. Valuuta stabiilsust õõnestava kõrge inflatsiooni tasakaalustab efektiivsuse kasv -- tööjõukulud tooteühikule on järjest alanenud, ütles Engstrom.

Engstrom viitas ka maailma kahele juhtivale reitinguagentuurile Standard & Poor's ning Fitch IBCA, mis on Balti riikide reitingud muutmata jätnud, ehkki majanduskasv ja eksport Vene kriisi mõjul ilmselt vähenevad.

Muudest olulisematest teemadest käsitleti konverentsil üleminekumajandusega riikide edu ja ebaedu põhjusi, reformide sotsiaalset hinda, hariduse ja uuenduste finantseerimist.

29 liikmesriigiga OECD ongi eelkõige diskussioonifoorum erinevate eluvaldkondade käsitlemiseks. Balti riigid esitasid OECDga ühinemise taotluse kaks aastat tagasi. Seni on Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest liikmeks saanud Ungari, T?ehhi ja Poola.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing