21. oktoober 1998 kell 22:00

EVEA Pank pettis hoiustajaid

Tallinna pensionär Õilme Kuntsel läks selle aasta jaanuaris EVEA Panka, sest teadis, et EVEA Pank pakkus tähtajalisele hoiusele kõrget intressi. Talle anti tähtajalise hoiuse tingimused, mis olid kinnitatud EVEA Panga juhatuse protokolliga. Kuntsel oli nende tingimustega nõus ning viis veebruari algul panka 50 000 krooni, et panna see kolmekuulisele tähtajalisele hoiusele. Kuna ta oli tutvunud hoiuse tingimustega, kirjutas ta kohe lepingule alla. Ent hoiuse tingimustes oli tehtud parandus, üks punkt erines tunduvalt sellest, mis Õilme Kuntselile koju kaasa anti.

«Protokolli selle kohta, et redaktsioonimuutus oli tehtud, keegi meile ei andnud,» sõnas Õilme poeg Toivo Kuntsel.

Vanaprouast hoiustaja läks hiljem, pärast Maapanga krahhi panka, et hoius lõpetada ja oma raha välja võtta ilma intressideta. Siis teatati pangast, et hoiust on pikendatud ning välja ei maksta. Seejärel läks proua panka koos oma pojaga. «Meie juurde tuli panga pearaamatupidaja ja teatas, et võtke parem laenu,» ütles Toivo Kuntsel.

Toivo Kuntsel ütles, et hiljem oli ta vestelnud EVEA Panga juhatuse aseesimehe Anatoli Beilinsoniga, et oma ema raha pangast kätte saada. «Ütlesin Beilinsonile, et mina siit enne ei lahku, kui ma olen raha kätte saanud. Mu ema kirjutas avalduse panga juhatusele ja lõpuks Beilinson otsustas raha koos intressidega välja maksta,» rääkis Kuntsel.

«Kui ma toona ei oleks olnud nii resoluutne, olekski see raha sinna nüüdseks pankrotistunud panka jäänud,» ütles Toivo Kuntsel nördimusega. «Pank peab müüma usaldust, mida EVEA Pank küll ei teinud,» märkis ta.

Kuntsel ütles, et praegu arutab ta advokaatidega võimalust alustada kohtuprotsessi EVEA Panga vastu. «Kui see protsess läbi läheb, siis võiksid kõik EVEA Pangalt petta saanud kliendid EVEA Panga kohtusse kaevata,» rääkis Kuntsel.

EVEA Panga juhatuse aseesimees Anatoli Beilinson ütles, et ta on Toivo Kuntseliga kohtunud. «Kui me kohtusime, oli ta endast väljas ja tahtis hoiuselepingut katkestada. EVEA Pank tuli talle vastu,» rääkis Beilinson. Ta lisas, et Kuntsel ja pank jõudsid kokkuleppele ning Kuntsel sai oma ema raha kätte.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, kui inimestel on sellised probleemid, on targem saata kirjalik pretensioon pangainspektsioonile koos dokumentide koopiatega. «Praegu ei ole meil ühtegi teadet selliste juhtumite kohta,» ütles ta.

Eesti Pank kuulutas oktoobri alguses välja EVEA Panga pankrotimenetluse. Pank on pidevalt väitnud, et on olemas investor, kes panka raha toob.

Hetkel kuum