Halb aeg erastamiseks

23. oktoober 1998, 00:00

Võrreldes selle konkurentsiga, mis käis pakkujate hulgas T?ehhi ja Ungari telekomide erastamisel 1990. aastate keskel, on huvi Venemaa, Poola jt idabloki riikide sidekontsernide vastu palju väiksem.

Esiteks on globaalse trendi harjal viimastel aastatel turule tulnud hulgaliselt sidefirmade aktsiaid. Lisaks on Euroopa Liidu sideturu avamine selle aasta alguses oluliselt suurendanud liikmesriikide side-ettevõtete riske. Kaitsvate barjääride lammutamine on sideteenuste hinnad alla viinud ning kasumite kahanemine on Euroopa sidekompaniide juhid uute investeeringute suhtes konservatiivseks muutnud. Aasia ja Venemaa kriis ning Ladina-Ameerika raskused on vähendanud investorite huvi arenevate turgude vastu.

Sel nädalal alustas Poola 15protsendise osaluse müümist riiklikus telesidekontsernis TPSA, millest loodetakse saada 1,1 miljardit dollarit. Kui investorite huvi on piisavalt tugev, müüakse veel 10% aktsiatest, enne kui firma 20. novembril Varssavi börsil noteeritakse.

Järgmisel aastal on plaanis 25--35 protsenti firmast müüa strateegilisele investorile.

Erastamise tulemused peavad näitama, kas tehingu edasilükkamine ettekäändel, et majanduse ülemineku algstaadiumis ei ole hea välisinvestoreid kaasata, end õigustas. Kardeti, et sellisel juhul satub väärtuslik vara liiga odavalt väliskapitali kätte. Usuti, et riik suudab sidevõrke kiiremini arendada, mis tõstaks kompanii müügihinda.

Kolm aastat tagasi erastas T?ehhi 27% SPT Telecomis konsortsiumile, kuhu kuuluvad ?veitsi Swisscom, Rootsi Telia ja Hollandi KPN. Konsortsiumi investeeritud kapitaliga on kahekordistatud telefoniliinide arvu. 100 elaniku kohta tuleb praegu 32 telefoni. Tuleva aasta lõpuks on SPT koos välisinvestoritega investeerinud 4,2 miljardit dollarit.

Ungaris on 100 elaniku kohta 34 telefoni, aastane juurdekasvutempo on 13 protsenti. See lähendab riiki Euroopa keskmisele, kus 100 elaniku kohta on 50 telefoniliini. Eestvedajaks on Deutsche Telecom ja Ameritech, mis on teinud suuri investeeringuid alates 67% ostmisest endises riigimonopolis MATAV.

Võrdluseks on Poolal olnud investeeringuteks vaid piiratud vahendid. Linnades tuleb 100 elaniku kohta vaid 20 telefoni ning maal 14. Analüütikute sõnul on TPSA näiteks MATAVist kolm aastat maas nii liinide arvult, efektiivsuselt kui ka digitaliseerimise astmelt.RL-REUTERS-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing