Muutub WTOga liitumise taktika

23. oktoober 1998, 00:00

Eesti ei saa tänavu kutset WTOga ühineda, sest USA, Kanada ja Austraalia valitsus peavad Eesti poolt taotletavaid impordi tariifilagesid liiga kõrgeteks.

Valitsus töötab välja uue, senisest pikema aja peale kavandatud WTOga ühinemise taktika, sest senised pingutused pole vilja kandnud, ütles riigikogu väliskomisjoni esimees Eino Tamm.

«Eesti peab muutma oma senist majanduspoliitikat, sest nullprotsendiliste tollitariifidega me WTOsse minna ei saa,» lisas Tamm.

Põllumajandusministeeriumi välissuhete osakonna juhataja Andres Oopkaup ütles, et WTO uksed avaneksid Eestile kohe, kui põllumajandusministeerium annab läbirääkimispartnerite tariifinõudmiste osas järele. «Põllumajandusministeerium ei saa järele anda, sest me oleme huvitatud Eesti majanduse kaitsmisest,» lisas Oopkaup.

Kanada nõuab Eestilt oma sealihale impordi tariifilaeks 35 protsenti ja Austraalia mitte suuremat kui 25protsendilist tolli oma teraviljale, kuid põllumajandusministeerium taotleb kõrgemaid tariife.

Eesti ajutine asjur rahvusvaheliste organisatsioonide juures Priit Pallum ütles, et peale tariifivaidluste ei suuda Eesti praegu garanteerida välisfirmade võrdset kohtlemist võrreldes kodumaiste ettevõtetega. Eesti õlleaktsiisi seadus kehtestab suurtootjatele kõrgema aktsiisimäära, kuid ei garanteeri aktsiisi õiglast rakendamist välisfirmade suhtes.

Samuti pole suutnud Eesti USAd veenda, et suudab piirata piraatvideokassettidega kauplemist.

«Eesti peab alustama oma siseriiklike regulatsioonide ülevaatamist,» lisas Pallum. Tema sõnul on hullem, kui ebakõlad selguvad pärast ühinemist ja toovad kaasa WTO-sisesed sanktsioonid Eesti suhtes.

USA on Eesti WTOga liitumise vastu, sest Eesti veterinaarteenistus ei luba maale tuua odavat, kuid lubatust suurema salmonellasisaldusega kanaliha. Eesti pole kanaliha osas USAga seni veel tariifiläbirääkimisteni jõudnud, sest USA tõlgendab Eesti veterinaarnõudeid diskrimineeriva turukaitsevahendina.

USA saatkonna majandus- ja kaubandusnõunik David Katz ei soovinud USA vastuseisu Eesti suhtes täpsemalt kommenteerida. «Spetsiifilisi küsimusi või nõudeid ei sobi minul mainida, sest komplekssed ja tehnilised läbirääkimised on pooleli,» ütles Katz. Tema sõnul toetavad Ameerika Ühendriigid seda, et Eesti liituks WTOga võimalikult kiiresti.

Pärast Kirgiisia ja Läti kutsumist WTO liikmeks 14. oktoobril teatas kaubandusorganisatsiooni pressiesindaja, et Eesti ühinemine WTOga on tänavu vähetõenäoline. Eesti on WTO nõukogu arvates teinud edusamme oma majanduse kohandamisel rahvusvahelistele nõudmistele vastavaks, kuid pole täitnud kõiki WTOga ühinemiseks vajalikke tingimusi.

WTOga liitumine on Euroopa Liiduga ühinemise eeltingimus, sest kõikide liikmesmaade majandus peab vastama kaubandusorganisatsiooni standarditele ja tavadele.

Läti pääses WTOsse sihikindla tööga Maris Zvaigzne
Läti saatkonna majandusata?ee
Eesti ei peaks läbirääkimistel WTOga tegema põhimõttelisi muudatusi, sest tegelikult on Eesti kaubandusorganisatsiooniga ühinemiseks valmis.

Eesti ühinemistempot pidurdas mullu alanud arutelu tollide kehtestamise üle, mida WTO liikmed tõlgendasid oma põhimõtete vastase piirangute karmistamisena.

Pingutused Euroopa Liiduga ühinejate esimesse ringi pääseda jätsid WTOga ühinemise Eestis tagaplaanile ning eestlastel peab nüüd jätkuma kannatust läbirääkimised lõpule viia.

Läti saavutas WTOga liitumisel edu, sest läbirääkimiste kulgemine oli nii parlamendis kui ka valitsuses pideva tähelepanu all. Läti poliitikud mõistsid, et 131 riigi võrdväärne avanemine Läti kaupadele on majanduse arenguks erakordse tähtsusega.

Välisinvestorid said WTOga ühinemisest positiivse sõnumi, sest nüüd on Läti majandus seotud tugevate rahvusvaheliste garantiidega.

1993. aasta oktoobrist, kui valitsus langetas WTOga liitumise otsuse, töötas välisministeeriumis WTOga ühinemise nimel Maia Manika juhtimisel väga tõsine ja teotahteline osakond, mille kooseisus ei tehtud läbirääkimiste ajal muudatusi.

Läti andis saatkondade ja Genfis WTO peakorteri juures asuva esinduse kaudu pidevalt edasi sõnumit, et on ühinemiseks valmis ning reformid käivad.

Läti oli juba eelmiseks aastaks saavutanud kõikide kaubandusorganisatsiooni liikmete heakskiidu ühinemiseks. Takistas vaid USA ning Euroopa Liidu vastuolu intellektuaalse omandi kaitse küsimustes. Läti diplomaadid lobeerisid Euroopa Liitu väga aktiivselt, et intellektuaalse omandi suhtes saavutataks USAga kokkulepe.

USA ja Euroopa Liidu kokkuleppe järel ei olnud Läti ühinemisele enam takistusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing