22. oktoober 1998 kell 22:00

Vaidlus Moe tehase üle

Vaatamata OÜ Tulivesi ähvardustele on erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet veendumusel, et Tulivesil ostueesõigust pole.

Moe piiritusetehase põhikiri sätestab, et aktsiate võõrandamisel kolmandatele isikutele on senistel aktsionäridel eelisostuõigus, ütles Moe piiritusetehase juhatuse liige Marko Kivilo BNSile. Põhikirja muutmiseks on vaja üldkoosoleku otsust. Üks kolmandik Moe aktsiatest kuulub OÜ-le Tulivesi, ülejäänud riigile.

Erastamisagentuuri peadirektori Väino Sarneti sõnul annab Moe piiritusetehase põhikiri riigile ühekordse õiguse eelisostuõigust mitte arvestada. «Meie võetud juriidilise ekspertiisi hinnangud kinnitavad seda,» ütles Sarnet.

Sarneti sõnul tõlgendavad Moe piiritusetehase aktsionärid OÜ Tulivesi ja riik ettevõtte põhikirja erinevalt.

«Raske on nõustuda härra Sarneti seisukohaga, et valitsuse korraldus muudab seadust või seaduse alusel koostatud põhikirja sätteid,» rääkis Kivilo. Tema sõnul jääb ostueesõiguse üle vaidlusel lõplik sõnaõigus kohtule.

OÜ Tulivesi omanik Leonid Jakerson ütles, et tegelikult ei ole see erastamisagentuuri pädevuses, kas Tulivesil on Moe piiritusetehase aktsiate erastamisel eelisostuõigus.

Kui erastamiskonkursil kujunevad lõplikud ostu-müügitingimused on sobivad, teeb Tulivesi avalduse nende aktsiate omandamiseks.

Kohtusse pöördub Moe piiritusetehase osanik Tulivesi siis, kui mingil põhjusel vastab riik nende avaldusele keelduvalt, rääkis Jakerson.

Sarnet märkis, et riigil ei ole õigust teise poole tõlgendusega kaasa minna ja seeläbi aktsiate hinda alandada.

Küsimusele, kas võimaliku kohtuasja tõttu võib piiritusetehase erastamine takerduda, vastas Sarnet, et pole alust enne kohtusse minna, kui erastamise osas pole midagi konkreetset tehtud. Ta kinnitas, et ei lase kohtuasjal erastamist häirida.

Hetkel kuum