Järvelill asub kukrut täitma

27. oktoober 1998, 00:00

Ehkki hea huumorisoonega, lõbus ja viisakas, on Kalev Järvelill (33) resoluutne maksuvõlglaste ja muude vastaliste suhtes. Teda pehmeks rääkida või mõjutada on väga raske, ohkavad mitmedki.

Kui Järvelill andis kord maksuvõlglasele võimaluse midagi parandada ja too ei pidanud kokkuleppest kinni, siis teist võimalust reeglina ei saadud.

Poliitikast mittehuvituv Järvelill suhtub kibestumisega riigikogus vastu võetud erinevaid gruppe toetavatesse maksusoodustustesse, mis maksukoguja tööd raskendavad ja ühtset maksuseadustikku killustavad.

«Ta ei talu korduvat lollust,» iseloomustab Järvelille endine alluv Janek ?afranovski.

Rahandusministeeriumi maksupoliitikaosakonna juhi kohalt Hansateesse tööle läinud Andres Hunt lisab, et Järvelill on vastavalt vajadusele kas autoritaarne või demokraatlik juht.

Seda, et temast tehasetöölist ei saa, teadis Järvelill juba lapsepõlves.

Tema isa on olnud eluaeg juhtival kohal Võru linnaasutustes. Ema oli raamatupidaja ja arvudemaailm meeldis varakult ka väikesele Kalevile. Ema töö juures käies avastas ta endas huvi paberite ja numbrite vastu, toksis kirjutusmasinal.

«Mu koolivihikud olid üldiselt alati korras,» lisab ta. Ka Järvelille noorem õde töötab raamatupidajana.

Hansatees finantsjuhina töötav koolivend Meelis Asi sõnab, et Kalev oli juba koolis lahtise peaga, kuigi koolipäevil tal erilisi juhi omadusi ei ilmnenud, need lõid välja Põlva maksuametis töötamise ajal. Ka Järvelill ise arvab, et on olnud lihtsalt õigel ajal õiges kohas.

Kui ta kolm aastat tagasi maksuameti peadirektoriks sai, oli sihikul veel üks kandidaat, kes ütles pakkumisest ära. «Usun, et ta oleks minust paremini sobinud,» arvab Järvelill nüüd.

Ardo Ojasalu aeg oli lõppenud just siis poliitilise skandaaliga paari kasutatud sõiduki ostu pärast. Järvelill aga oskas maksuametile suhteliselt kärata välja kaubelda palju suuremaid hüvesid ja rohkem raha.

Ta soetas maksuametile paarkümmend Hyndaid, tema ajal kolis riigi maksuamet üle 30 mln krooni eest remonditud majja, võeti tööle noori spetsialiste, juriste kohtuasjade võitmiseks ja tõhustati sisekontrolli.

Viimase asjana ja juba pärast tema lahkumist saavad maksuameti töötajad endale pool miljonit krooni maksnud söökla.

Tundub, et isegi tema vastased peavad Järvelillest lugu.

Maksunõunik Enn Roose pole kunagi varjanud sarkasmi Järvelille suhtes käibemaksuseaduse muudatuste ja kohtuasjadega seoses, kuid kui Eesti Päevaleht küsitles teda ühenduses Järvelille ametist lahkumisega, vastas Roose, et sel ajal on paranenud ettekirjutuste motiveeritus ja vastavus seadusega.

Ka maksuvõlgadega hädas olnud ASi Inreko Laevad juhatuse esimees Enn Rohula nimetab Järvelille küllaltki õiglaseks. «Olgugi, et tal on sõpru laevanduses, kes teda mõjutada võisid, vaatas ta asju alati maksuameti direktori koha pealt,» tunnistab Rohula nüüd.

Ometi oli Järvelillel oht saada kohe ametisse asumisel endale ülemuste ees pugeja imago.

Maksuamet oli 1995. aastal Ojasalu korraldusel kulutanud Tartu kütusefirma Alexelaga kohtus käies hulga aega ja raha. Asjaolud hakkasid juba pöörduma maksuameti kasuks, kui Järvelill äkki maksuameti kohtust ära kutsus ja pidas maksuametit esindanud vandeadvokaat Aivar Pilvega ajakirjanduses maha ägeda sõnavahetuse.

Tookord räägiti üsna avalikult, et Järvelill ei olnud oma otsustes sõltumatu, vaid täitis kõrgemalt tulnud korraldust.

Pilv sõnab tagantjärele, et algul teda pisut solvas see lugu. Siis nad kohtusid Järvelillega, rääkisid suud puhtaks ja pärast pooleaastast pausi jätkas Pilv maksuametiga koostööd ja on võitnud enamiku lõppenud kohtuasjadest.

«Ehkki jah, iga kord kui Tartus Atlantise ööklubist mööda sõidan, siis mul kihvatab,» lausub Pilv. Atlantise ehituseks kulus Alexela omanikel umbes sama raha, mis maksuametil nende käest saamata jäi.

Nüüd maksukonsultatsioonifirmat IMG Konsultant juhtiv Ardo Ojasalu teatab, et Järvelill sai kõigi asjadega kenasti hakkama. Küsimusele, mis olid suurimad muutused sel ajal, vastas Ojasalu, et asjad ei liikunud edasi ega tagasi.

Nii et pidulik paigalmarss? «Ei seda mitte,» parandab Ojasalu. «Need asjad, mille ettevalmistamine minu ajal algas, on nüüd edasi viidud.»

Negatiivsest küljest märgib Ojasalu kontrollitöö ja revisjonide tagasiminekut.

Hansatees, mille peadirektoriks Järvelill ilmselt saab, kubiseb sõpradest-tuttavatest, seal töötab ka Järvelille abikaasa.

Enn Pant, kes Järvelille omal ajal Põlva maksuametist rahandusministeeriumi keelitas, on Hansatee juhatuse esimees. Meelis Asi on finantsdirektor, Andres Hunt ökonoomikadirektor, rahandusministeeriumi endine kõrge ametnik Ivari Padar HT Hulgi peadirektor. Töökaaslasi rahandusministeeriumist ja maksuametist on veelgi.

«Parimad sõbrad on ikkagi lapsepõlvest,» imestab Järvelill ka ise. Oma naise Merjega kohtus ta samuti kooliajal Võrus.

Nüüd peaks abikaasa endale uue töökoha otsima, mulle ei meeldi naisega koos töötada, muheleb Järvelill.

Hansateesse tööle minekuga on aga üks probleem. Nimelt pole ruumikitsikuse tõttu talle oma kabinetti pakkuda.

Ainuke ruum, kuhu maksuameti peadirektor mahuks, on see, mida praegu jagavad avalike suhete juht Malle Aleksius, Andres Hunt, haldusteenistuse juhataja Janek ?afranovski ja nõunik Tiit Kangro.

Järvelille säärane pisimure ei kõiguta. Enn Pandi eelmise aasta üle miljonikroonine tulu on tubliks mõõdupuuks ja kevadel Nõmmele ostetud maja pangalaen on vaja tagasi maksta.

 • sündinud 26. augustil 1965 Võrus
 • õppis natuke aega põllumajandusülikoolis elektrifitseerimist, lõpetas Tartu ülikooli rahanduse alal
 • teinud läbi Vene sõjaväeteenistuse
 • töötanud Põlva maksuametis pearevidendina, rahandusministeeriumis maksupoliitika osakonna juhatajana ja asekantslerina, maksuameti peadirektorina
 • lubas endale töötada Tallinnas riigiametis aasta, on aga töötanud viis aastat
 • ostis kevadel väikse maja Nõmmele, sõiduriistaks praegu veel maksuameti Volvo 850
 • vabal ajal rulluisutab, sõidab rolleriga, treenib saksa lambakoera Coca-Cola
 • Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   28. November 2011, 19:13
   Otsi:

   Ava täpsem otsing