Arvutibüroode asemel kinnisvara

28. oktoober 1998, 00:00

Astrodata kavandas juurdeehituse, kui Liivalaia 20a majale lisatud kolmas korrus ei rahuldanud arvutifirma ja tema tütarettevõtete ruumivajadust. Pärast juunikuist ühinemist Microlinkiga läks sinna üle firma infotehnoloogia osa ja muutunud oludes vajas valmiv ehitus uut kasutusala. Astrodata kinnisvara osa õigusjärglasel Astro Holdingul on projekte Tartus, Põlvas ja Tõraveres.

Ehituslikult ei muutnud firmade ühinemine seitsmekorruselises büroohoones midagi, ainult kahest Astrodata enda tarbeks kavandatud korrusest sai rendipind. Hoone põhijaotus jäi samaks -- esimesel korrusel asub Microlink-Astrodata arvutikauplus, järgnevad nihutatavate vaheseintega bürookorrused ja ülemisel korrusel 130 m² lod?aga korter.

Arhitekt Indrek Näkk lahendas juurdeehituse moodsamas stiilis, lähtumata kunagi elumajaks projekteeritud vanast osast, mis erineb tunduvalt uusehituse hõbedasest ja mustast, kaht vastamisi asetatud kammi meenutavast fassaadist. Majad on ehitatud tervikuks, neil on ühine gaasikatlamaja ja trepikoda, mis säästis uues majas pinda. Lift paikneb uues majaosas. Juurdeehitus on projekteeritud nii, et soovi korral saab müügipinnana kasutusele võtta ka teise korruse, samuti on hoonet võimalik laiendada naaberkrundile.

Hoone tegi ehituslikult keerukaks krundi kolmnurkne kuju, mistõttu kõik majanurgad on eri suurusega. Krunt on pea 100% täis ehitatud, Liivalaia tänava kohal ulatub maja 2 m väljapoole tänava kohale.

Hoone töömahud ei vasta algsetele projektidele -- ehituse käigus tellisime paar uut projektlahendust, mõnda asja korrigeerisime omal algatusel. Kõige rohkem muutus teise korruse planeering. Mitmed vaheseinad jätsime rentnike soovil koguni ära. Õnneks ei jõudnud me südasuveks oma korruseid valmis ja neid polnud vaja hakata ümber tegema.

Tehnilise järelevalve käigus ilmnenud vajadusele midagi korrigeerida või kohendada reageeris ehitaja korrektselt. Wiklar tegi usinasti tööd ja ehituskvaliteedi hindan heaks. Põhilepingus oli klausel, et valime alltöövõtjaid ehitajaga ühiselt, mõnegi asja otstarbekust hindasime koos. Otselepingud sõlmisime kõrvaltöövõtjatega tehnosüsteemide osas -- gaasikütte ning valve- ja tuletõrjesignalisatsioonide paigaldamise peale.

Suvel hindasime kinnisvaraturgu ja leidsime, et rendihinnad eriti kõrgeks tõsta ei saa. Õnneks on tegemist uute rendipindadega, mis asuvad soodsas kohas.

Ehituslikult oli Astrodata maja juures keerukas hoone monoliitbetoonist karbi valamine, mis langes talvekuudele. Keeruka projekti tõttu tuli ühe korruse betoonivalu viis korda valada ja raketisi vastavalt ümber seada. Kui tavaliselt kulub ühe korruse tegemiseks 7--9 päeva, siis seekord pikenes see 13 päevani.

Wiklaril oli hoone karbi ehituseks siduv leping kuni märtsini, seejärel ehitustegevus aeglustus, sest tellija ei suutnud otsuseid kiiresti vastu võtta. Lõppkokkuvõttes lükkus ehituse valmimine ehitajast mitteolenevatel põhjustel mitu nädalat edasi.

Tellija oli tööde tellimisel ebakindel, muutis projekti ning soovis üksikasjalikult kontrollida tööde tegemist ja materjalide kasutamist. Omajagu segadust põhjustas, et tellija esindaja valis ise kõrvaltöövõtjaid, pidas nendega läbirääkimisi ning leppis kokku töö mahtudes ja hindades, mida peatöövõtja pidi tagantjärele aktsepteerima.

Vaatamata arusaamatustele sai valmis päris kena maja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing