27. oktoober 1998 kell 22:00

Riigikogu otsustas kasutada stabiliseerimisreservi raha

Riigikogu kohal olnud 67 liikmest hääletas ettepaneku poolt 60.

Valitsus loodab jõuda maapoliitikutega kokkuleppele ja leida stabiliseerimisreservi kasutamise asemele alternatiivseid võimalusi ikalduskahju hüvitamiseks, väitsid eile mitmed valitsuse esindajad.

Eile õhtul teatasid Eesti Pank ja peaminister Mart Siimann, et ei pea õigeks stabiliseerimisreservi kasutamist põllumeestele toetuse maksmiseks.

BNSi andmetel võib valitsuse keeldumine stabiliseerimisreservi kasutamisest ikalduskahjude hüvitamiseks viia maapoliitikute lahkumiseni valitsuskoalitsioonist. «Tundub, et maapoliitikutel oleks sellisel juhul raske koalitsioonis jätkata,» kinnitas Maaliitu kuuluv riigikogu aseesimees Ants Käärma BNSile.

Valitsus on endiselt seisukohal, et stabiliseerimisreservist ei tohi põllumeestele ikalduskahjude korvamiseks raha laenata, lausus valitsuse pressiesindaja Daniel Vaarik.

Washingtonis viibiv rahvusvahelise valuutafondi IMF esindaja Eestis ja Lätis Dimitri Demekas polnud eile veel riigikogu ettepanekust kuulnud ja hoidus kommentaaridest.

«Ma võin hetkel vaid korrata oma varasemat arvamust, et IMFi meelest pole see kõige parem mõte,» lausus Demekas.

Demekas lisas, et eelkõige peaks Eesti välja töötama reeglid, kuidas välismaale stabilisatsioonireservi paigutatud raha kasutada.

Daniel Vaariku sõnul leidis valitsus, et on olemas ka muid ettepanekuid põllumeestele saagikahjude korvamiseks ja loodetavasti pole maapoliitikute ähvardus valitsusliidust lahkuda väga ultimatiivne.

Riigikogu Maarahva erakonna fraktsiooni esimees Tiit Tammsaar ütles, et valitsus on suuteline stabiliseerimisreservist võetava laenu tagasi maksma järgmise aasta 1. juuliks vahendite abil, mida kavandati põllumeeste toetuseks näiteks aktsiisitõusu näol. Tema väitel on laenu võimalik tagasi maksta ka tänavuse aasta ülelaekumise arvel.

Isamaaliidu esimees Mart Laar, kes hääletas eile riigikogus ettepaneku poolt nõuda valitsuselt laenu võtmist stabilisatsioonireservist, teatas eile TV3 esinedes, et kui valitsus tuleb riigikogusse ettepanekuga raha stabilisatsioonireservist laenata, siis Isamaa seda ei toeta.

Valitsus on võtnud praeguseks 1,3 mld kroonini kasvanud stabiliseerimisreservist laenu Maapanga hoiuste hüvitamiseks.

Hetkel kuum