KMÜ mängib Eesti tulevikuga

30. oktoober 1998, 00:00

28. oktoobril langetas riigikogu taasiseseisvunud Eesti ajaloos ainulaadse otsuse, lükates esimesel lugemisel tagasi valitsuse esitatud riigieelarve eelnõu. On üldiselt teada, et Eesti edu ja rahvusvahelise usaldusväärsuse aluseks on konservatiivne rahapoliitika ning tasakaalus eelarve. Eriti oluline on see hetkel maailmas valitsevas ebakindlas olukorras, kus eelarve tasakaalu säilitamine ja kulude kärpimine on peamine majanduskriisi vältimiseks.

Sellel taustal üritab KMÜ liikuda sootuks vastupidises suunas. Ülioptimistlik eelarve on õhku täis. Tulude pool on katmata, sest hulk seda täitvaid makse polnud eelnõu esitamise hetkeks riigikogu läbinud. Praeguseks on üks maksude tõstmise eelnõu riigikogu poolt juba tagasi lükatud ning teist tõusu oluliselt kärbitud, mistõttu juba praegu on valitsuse eelnõu miinuses ligi 400 miljoni krooniga.

Näib ka, et eelarve üllatavalt suure kasvu aluseks olevat prognoosi usuvad Eestis ainult kaks Marti -- Siimann ja Opmann. Teisi seda väitvaid eksperte pole Eesti rahvale valitsus igal juhul näidanud. Eesti Pank väidab, et majanduse kasv jääb loodetust aeglasemaks. Mis aga veelgi olulisem, eelarve tulude poolt peab ebarealistlikuks ja ülepakutuks oma kirjas riigikogule ka riigikontroll, kelle kriitika eelarve suhtes ühtib paljuski ühinenud opositsiooni kriitikaga.

Loomulikult meeldiks opositsioonilegi enne valimisi eelarvest kõigile soovijatele raha jagada ning alustada arvukalt uusi ehitusi, kuid paraku oleks selline hoiak Eesti tuleviku suhtes vastutustundetu. Kindlasti võiksime eelarvesse sisse kirjutada arvukalt palgatõuse, sotsiaaltoetusi jm, kuid tulemus võib olla Venemaale analoogne olukord, kus eelarve kohaselt on raha otsekui olemas, tegelikkuses aga pole. Selline suhtumine seaks ohtu Eesti tuleviku. Ning nii pole ühinenud opositsioonil muud teed, kui valitsuse eelarvekavale kõigi tema käsutuses olevate vahenditega vastu seista. Hämmastav on ka see, et Mart Siimanni vähemusvalitsus isegi ei üritanud enne eelarve riigikogule esitamist konsulteerida riigikogu erakondadega.

T?ehhi vasakpoolne vähemusvalitsus võttis opositsiooni ettepanekul oma eelarve eelnõu kui liiga optimistliku parlamendist tagasi ning kärpis selle tulude poolt. Siimanni valitsus on otsustanud teisiti, valides töötegemise asemel poliitilised mängud.

Mida siis tuleks taolises olukorras teha? Esiteks tuleks tõsiselt tööle hakata, saavutades koostöö valitsuskoalitsiooni ja opositsiooni vahel. Isamaaliit on välja töötanud komplekssed parandusettepanekud riigieelarvele, mida on nimetatud ka alternatiivseks eelarveks. Isamaaliidu ettepanekute sisu on vähendada valitsuse esitatud eelarve kasvu ( 20,7%) 16,7%-le. Isamaaliit ei koosta eelarvet kõhutunde kaudu -- nii nagu seda teeb valitsus, vaid lähtuvalt tegelikust olukorrast, kus on juba tekkinud maksutõstmiste läbikukkumise tõttu valitsuse eelarve eelnõusse ligi 400 miljoni kroonine auk ning teiseks on Eesti Panga hinnangul vaja majanduse kasvu prognoos ümber vaadata 4% suunas. Kahtlusi eelarve tulude laekumise suhtes avaldas ka riigikontroll.

Vastavalt tulude vähendamisele on kärbitud ka kulusid, kokku 690 miljonit krooni, peamiselt lõigates maha uute töökohtade loomist ministeeriumides, vähendades muid valitsemiskulusid ning loobudes mõne uue ehituse alustamist, üritades rohkem kontsentreeruda olemasolevate projektide lõpetamisele. Kärbitud on ministeeriumide eelarveid. Parandusettepanekutes on ette nähtud ka 227 miljoni kroonise fondi moodustamine ikalduskahjude likvideerimiseks valitsuse reservfondi osana, sätestades selle kasutamise riigikogus eraldi paika pandud põhimõtete kohaselt. Makse nimetatud fondi moodustamiseks pole vaja tõsta ega ka võtta raha stabiliseerimisfondist.

Isamaa on arvestanud ka omavalitsusliitude kriitikat, eraldades neile rohkem raha kohalike teede korrashoiuks ning investeeringuteks kultuuri ja haridusse.


Mart Laar on Isamaaliidu esimees.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing