29. oktoober 1998 kell 22:00

Tooraine

Rahvusvaheline teraviljanõukogu alandas eile Venemaa nisusaagi prognoosi seniselt 31,5 miljonilt tonnilt 28,0-le. Võrreldes 1997. aasta 44,7 mln tonniga langes kogusaak 37 protsenti. Viimase 10 aasta kõige kehvema nisusaagi põhjustasid põud Lõuna-Uraalides ning Volga alamjooksu piirkonnas ning halvad ilmastikutingimused Lääne-Siberis.

Need andmed süvendasid USA turgudel usku, et Venemaa vajab eeloleva talve üleelamiseks toiduabi. Abi lootus on viimastel nädalatel tõstnud teraviljasaaduste hindu nii siin kui ka sealpool Atlandi ookeani. Ametlikult pole Venemaa veel abi palunud, kuid teada on, et mitteametlikud selleteemalised läbirääkimised käivad.

Uudisteagentuuride andmete kohaselt pretendeerivad bartertehingutele peale USA veel Euroopa Liit, eriti Prantsusmaa. Kuna Venemaa ostujõud on peaaegu olematu, saaksid lääneriigid liha- ning teraviljasaaduste vastu kütust.

Turuosaliste optimism on suur, sest kui seni prognoositi Venemaa täiendavaks nisuvajaduseks 1,5--3 mln tonni, siis nüüd on selgunud, et olenevalt järgmise aasta saagist võib see kasvada kuni 8 mln tonnini.

Hetkel kuum