1. november 1998 kell 22:00

Kas Eestis on oodata tööpuuduse järsku kasvu?

Me ei opereeri tegelikult tööpuuduse puhul õigete arvudega -- räägime tööpuudusest nende baasil, kes saavad riiklikku abiraha. Ja sedagi saadakse ainult teatud tingimustel -- kui inimene on pikka aega töötu olnud, siis ta abiraha ei saa.

Päris suurt kriisi sel alal ei saa järgmiseks aastaks ennustada, aga tööpuuduse suurenemist kindlasti. Kui kõik need turbakombinaadid, kalakombinaadid jt ettevõtted on inimesed lasknud palgata puhkusele, siis on see sisuliselt tööpuudus. Palju sõltub majanduspoliitikast. Kui majandus- ja tööhõivepoliitika jääb samale tasemele, nagu on ta täna, siis tööpuudus suureneb.

Kui meie majandus vajub tõsisesse kriisi, ei avane ida- ega lääneturud, siis on selge, et tööpuuduski suureneb. Ma ei tahaks seda siiski uskuda.

On olnud kuulda nurinat, et alampalga tõus kasvatab tööpuudust, ent see tühine tõus ei kutsu esile üldist palgatõusu ega sellega kaasnevat võimalikku tööpuuduse kasvu.

Omaette probleem on töötu abiraha. 300 krooniga me kindlasti ei lepi. Täna (reedel -- toim) läks meie märgukiri valitsus- ja tööandjate delegatsioonile, kus me kutsume kolmepoolsetele läbirääkimistele ses küsimuses. Meie eesmärk on töötu abiraha vähemalt 50% alampalgast.

Kõik sõltub kriisi arengust, sellest, kuidas asjad Venemaal edasi kulgevad. Ma pole eriliselt optimist Venemaa arengute suhtes. Küllap mingil määral töötus suureneb neis ettevõtteis, mis on suuresti orienteeritud Vene turule, mõtlen siin toiduainetööstust. Aga samal ajal on Eestis piisavalt vabu töökohti.

Mingit suurt tööpuuduse lainet ma küll ei ennusta. Paljud inimesed peavad aga ümber õppima teisele ametile või leidma teise töökoha, selles mõttes tööpuudus küllap suureneb.

Kui keegi suudaks ennustada, mis juhtub mõne kuu pärast, saaks täpsemalt öelda ka tööpuuduse kohta. Kui praegusi märke arvestada, võib tööpuudus suureneda. Arvestagem, et meil on ka varjatud tööpuudus. Paljud ettevõtted saadavad inimesi osaliselt tasutavale puhkusele -- toiduainetööstus, mis sõltub paljuski Venemaal toimuvast, ehitusala, kus on praegu tagasitõmbumine. Pankade liitumiste-sulgemiste tagajärjel otsib või vahetab praegu töökohta umbes 1200 inimest. Osa leiab, teine ei leia tööd. Töökohti ei tule nii kiiresti juurde, kui neid ära kaob.

Mina olen siiski optimist. Äri mitmes valdkonnas õitseb kõigele vaatamata. Tean ettevõtteid, kes on huvitatud siia investeerimisest -- praegu on õige aeg osta meie ettevõtteid. Kaugemalt tulijad ei osta ettevõtet konkurendi väljasuretamise eesmärgil, vaid selleks, et siia jääda. See tähendab ka töökohti.

Hetkel kuum