Läti mõtestab WTO tähtsust

02. november 1998, 00:00

Nii arvab Läti välisminister Valdis Birkavs, kes on veendunud, et juurdepääs WTO riikide turgudele suurendab Läti kaupade konkurentsivõimet.

«Turu avanedes muutuvad tariifid ja meil on 132 riigiga soodus kauplemisre?iim. Kaupade sisseveol on vaja vähem maksta ning ka meie kaubad muutuvad enam konkurentsivõimeliseks,» ütles Birkavs.

Poliitilises plaanis märgib pääs WTOsse vaieldamatut edu. Lätist saab võrdväärne partner n-ö normaalsete riikide klubis. Ettevõtjate probleemidele WTOst kõike leevendavat imeravimit siiski ei saa.

WTO liikme staatus on eelkõige garantii, et selle riigi kaupu välisturul ei diskrimineerita. Tingimusel, et need kaubad turule üldse pääsevad. Omaette teema on, kuivõrd konkurentsivõimeline Läti kaup üldse on. Madala kvaliteediga või ajast ja arust kaupu tootvaid ettevõtteid WTO leping ei päästa.

«Meie ettevõtted ei ole täna veel valmis WTOd oma huvides ära kasutama. Nad lihtsalt ei tea, mida see organisatsioon neile anda võiks,» tunnistasid mitmed Läti ekspordifirmade juhid.

«Praegu ei anna WTO meile midagi. Lääne turul on meie toodete ni?id tungil täis rahvusvaheliste suurtootjate kaupu. Kust võtta raha reklaamiks ja turunduseks? Meie turuks jääb endiselt idaturg,» ütles üks Läti mahlatootja.

Läti meiereide keskliidu president Aigar Kalvitis tõlgendab WTO liikmeksolekut hoopis huvitavalt: WTOsse pääsedes tuleb ka meie kaupadele kaubelda madalamad tollid. Või ekspordikvoodi suurendamine ELi või kvoodi saamine ekspordiks USAsse.»

Toiduainetööstuse föderatsiooni asepresident Viktor Mende on juubeldamisest kaugel: «Meie toiduainefirmad on väga raskes olukorras. Lääne turul tegutsemiseks on vaja tohutuid kulutusi reklaamile ja turundusele. Ka suurfirmad on raskustes, rääkimata väiksematest ettevõtetest.»

WTO liikmeks olek nõuab imporditollide alandamist. Näiteks alaneb Lätis WTO riikidele kehtiv 75% toll viljaimpordile 50%-le, 30% õlleaktsiis kaob edaspidi ära.

Enim kartusi tekitab tollipoliitika muutus põllumajandustootjatele. Praegu on mitmete põllumajandustoodete sisseveole kehtestatud nii kõrged tollid, et import on mõttetu. Kuivõrd WTO olukorda muudab, saab näha. Kaitstud siseturu asemel seisaksid Läti põllumehed siis silm silma vastu tegeliku konkurentsiga.B&B-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing