Teenuse ostmine vähendab kulusid

02. november 1998, 00:00

Viimase kümne aasta jooksul on Eestis toimunud kiired muutused siirdumisel ühest ettevõtluskeskkonnast teise. Ümber on saamas entusiastlik äritegevusse sisenemise aeg, esikohale on tõusnud turul hõivatud positsioonide säilitamine. Eesti ettevõtluskeskkonda iseloomustavatele näitajatele toetudes on alust arvata, et on käimas majanduskasvu stabiliseerumine, mis omakorda viitab ettevõtlusest saadavate tulude kasvu vähenemisele.

Üheks võimaluseks suurendada oma tulusid on tööjõu asemel teenuse ostmine, vähendamaks seeläbi ettevõtlusega seotud kulusid.

Teenuse osutamisele spetsialiseerunud ettevõte kasutab üldjuhul oma tööjõudu intensiivsemalt, st töötajate tööviljakus on kõrge, mis võimaldabki pakkuda tööjõu hinnast madalamat teenuse hinda.

Ettevõtjal on võimalus teenust sisse osta vastavalt oma vajadusele -- alates koristamis- ning asjaajamisteenustest kuni äriühingu haldamisteenuseni.

Eesti Televisioon ostab transpordi-, valve- ja puhastusteenust ning kujundusteenust. Transpordi- ja valveteenust oleme ostnud juba ligi kolm aastat, ülejäänud lisandusid eelmisel aastal.

Nende teenuste sisseostmine on odavam kui tööde teostamine koosseisuliste töötajatega. Lisaks kulude vähenemisele on suurenenud teenuse osutaja ning teenuse tellija rahulolu, sest teenuse hinna ning kvaliteedi suhe on kokku lepitud.

Eesti Televisioon maksab vaid saadud teenuse eest, seega on Eesti Televisooonil vabadus valida vastavalt oma rahalistele võimalustele kellelt, mida, millise kvaliteediga ning kui palju ta ostab.

Valides teenuse ostmise või firma siseselt tootmise vahel tuleb kulude suuruse kõrval arvesse võtta, nii lühemas kui ka pikemas perspektiivis, soovitavat teenuse kvaliteedi taset, teenuse spetsiifikat ning sellest tulenevat nõudluse ja pakkumise vahekorda turul.

Põhitegevusaladel (nt operaatorid, re?issöörid) oleme abjiõudu kasutanud ajutiselt vaid siis, kui oma majas nende erialade inimestest hetkel puudus on.

Teenuse ostmist kasutame oma põhitegevusalal, ostes sisse õmblusteenust. Meie tegevusala on äärmiselt sesoonne, probleemiks on tootmisvõimsuse juurdehankimine tipphooajal. Pole mõtet endal pidada sellist arvu töötajaid, mis kataks ära kogu hooaegse vajaduse.

Õmblusteenust oleme ostnud juba aastaid, alates erastamisest 1994. aastal. Sama meetodit kasutame ka Leedus. Teenuse ostu kaudu suureneb ettevõtte töötajate arv suvel 50--100 inimese võrra.

Firmade abi kasutame veel teatud keerulisemate valdkondade puhul (nt tarkvara hooldus). Põhimõtteliselt on võimalik väga paljusid teenuseid sisse osta, aga see sõltub teenuse kvaliteedist. Sageli vajame mõnda spetsiifilist teenust, mida Eesti väiksuse juures ei paku arvestatavad firmad või pole firmade võimsus piisav.

Olmelisi teenuseid, näiteks kinnisvarahoolduse, valve- ja koristusteenust, me praegu ei osta, sest see tähendaks ettevõtte praeguses seisus kulude suurendamist. Seetõttu on meil inimesi tööl tükk maad rohkem, kui neid tegelikult võiks olla, aga need on «odavad» inimesed.

Tööjõudu tuleks käsitleda kaubana, mille müügihind kujuneb nii nõudmise-pakkumise vahekorrast tööjõuturul kui ka makroökonoomiliste muutuste mõjust ettevõtluskeskkonnale.

Eesti on liikumas ühinemisele Euroopa Liiduga, mis eeldatavalt mõjutab tööjõu hinna kasvu liikmesmaade tööjõu hinna suunas. Tõik, et 1. jaanuarist 1999 suureneb miinimumpalk 12%, tähendab tööandja jaoks tööjõukulude kasvu 31% võrreldes 1998. aasta vastavate näitajatega.

Töövõtja-tööandja puhul tuleb arvestada, et töövõtja võib haigestuda, olla vastavalt seadusele lubatud hooldus-, sünnitus- või korralisel puhkusel. Samuti eeldab ettevõtte eduka arengu tagamine kulutusi töötaja koolitamisele.

Nii mõneski olulises valdkonnas, nagu näiteks suhtekorraldus, võib ettevõtte suurusest ning tegevussuundadest lähtuvalt töö maht olla väike, et rahuldada töövõtjat täiskohale vastavalt. Vaevalt, et selles olukorras oleks lahendus nn kombaintöötaja (enamlevinud ühendus -- sekretär-tõlk-suhtekorraldaja-raamatupidaja-müügijuht) kasutamine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing