2. november 1998 kell 22:00

Norma turvavööd lähevad Opelitele

Esialgu on tellimus tagasihoidlik

ASi Norma juhataja Peep Siimon ütles, et kuigi Norma võitis konkursi Poola tehasele turvarihmade tarnimiseks juba kaks aastat tagasi, ei kasuta Opel esialgu Eestis toodetud turvarihmasid.

«Seal on vaja veel läbida kindlad protseduurid ja katsetused, enne kui nad uue allhankija toote kasutusele võtavad,» sõnas Siimon.

Siimon avaldas lootust, et ilmselt selle aasta lõpuks on katsetused läbi ning siis saab Norma juba pidevalt oma toodangut Gliwices asuvale Opeli tehasele müüa.

Esialgu plaanib Opel Gliwices toota aastas 70 000 Opel Astrat. Opel kuulub maailma suurima autotootja General Motorsi gruppi.

Et iga auto peale läheb neli turvavöökomplekti, võiks Norma sinna müüa kuni 280 000 turvavööd. Praegu toodab Norma aastas umbes 2,3--2,5 miljonit turvavööd.

Siimon sõnas, et kui Norma saaks Poola tehasega koostöös nii kaugele, et hakatakse pidevalt sinna turvavöid tarnima, oleks see ettevõtte jaoks läbimurre lääne autotootjateni.

HF Kapital ASi analüütik Mairi Tonsiver ütles, et igal juhul on see positiivne uudis, kui Norma hakkab Opelile turvavöösid tarnima. «Kogu selle Venemaa jama juures oleks see uudis üks päikesekiir, mis näitab, et ettevõte siiski püüab lääneturule saada» sõnas ta.

Samas märkis Tonsiver, et ehkki uudis on positiivne, oleks väikeinvestoril vaja teada, kui suures mahus Norma Opelile turvavöösid tegema hakkab. Eks neid uudiseid, et Norma teeb lääne tootjatele allhanget, on ennegi olnud, aga mahud, millest räägitakse, on tavaliselt väikesed võrreldes Venemaale suunatud toodangumahuga, rääkis Tonsiver.

Kõik Gliwices toodetud Opel Astrad turustatakse Ida-Euroopas. Juba 2000. aastal plaanib tehas tootmist kahekordistada ja valmistada aastas 150 000 autot.

Norma selle aasta esimese kaheksa kuu käive oli 266,9 ja kasum 41,1 miljonit krooni. Möödunud aastal samal ajal teenis Norma 332,7 miljoni kroonise käibe juures 86,7 miljonit krooni kasumit.

Hetkel kuum