EL hindab kandidaate

04. november 1998, 00:00

Riikide andmete võrdlemisel selgub, et suurimat edu on viimasel ajal saavutanud Läti, kus on madalaim inflatsioon ning erastatud 95% tööstusettevõtetest ja 90% põllumajandusest ning kellel peagi on lootust saada maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks.

Lähtudes sellest, et Läti täidab nüüd Euroopa komisjoni (EK) hinnangul nn Kopenhaageni kriteeriumid, kavatsevad Rootsi ja Taani Viini tippkohtumisel taotleda Läti lülitamist nende riikide hulka, kes esimesena alustavad ELiga konkreetseid ühinemisläbirääkimisi. Nii Rootsi peaminister Göran Persson kui ka Taani peaminister Poul Nyrup Rasmussen on deklareerinud: kandidaatriikide hindamise aluseks saavad olla ainult objektiivsed kriteeriumid, ja kuna Läti nüüd neile vastab, siis on tal täielik õigus kuuluda laienemise esimesse ringi, kirjutab Rootsi ärileht Dagens Industri.

EK allikad ennustavad siiski, et Viini tippkohtumisel ELi valitsusjuhid ja iseäranis Saksamaa uued liidrid ei kiirusta Läti ettepoole nihutamisega, vaid piirduvad esialgu tema edusammude kiitmisega. Sama seisukoht kehtib ka Malta kohta, kes septembris taastas pärast kolmeaastast vaheaega oma liitumistaotluse ja vastab samuti Kopenhaageni kriteeriumidele.

EK analüüsi järgi otsustades on ka Leedu teinud olulisi edusamme, kuid läbirääkimisküpseks teda veel ei peeta. Näiteks WTOga loodab Leedu läbirääkimised lõpetada alles järgmise aasta lõpuks. Kokkulepe tuleb tal saavutada 128 riigiga.

Soome Leedu-suursaadiku Rauno Viemerö arvates on Leedul suuri raskusi ELi nõuete täitmisega ja Euroopa konkurentsis läbilöömisega. Liiga aeglane on seaduste ühtlustamine ELi omadega. ELiga läbirääkimistel kujuneb probleemiks Ignalina aatomielektrijaama tulevik. Leedu tahab seda sulgeda 15 aasta pärast, EL aga tuleva aasta algul. Valusalt on Leedu tekstiili- ja toiduainetööstust tabanud Venemaa kriis, sest neil oli küllalt suur eksport Venemaale.

Koos Läti ja Leeduga saab EK-lt kiita Slovakkia, keda T?ehhi üritab samuti suruda esigruppi, ja Poola, laita aga Rumeenia ja üllatavalt ka Sloveenia, kelle tehtud muudatused on olnud loodetust aeglasemad.

Euroopa Liidu ametnike andmeil alustab EL esimeste kandidaatriikidega läbirääkimisi tuleva aasta teisel poolel Soome eesistujaperioodil seitsmes valdkonnas: infotehnoloogia ja telekommunikatsioon, haridus ja noored, kultuuri- ja audiovisuaalpoliitika, tööstuspoliitika, väikeettevõtlus, ühine välis- ja julgeolekupoliitika.DI-TS-KL-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing