Mis on meremehe teenistusraamat

04. november 1998, 00:00

Viimastel kuudel on ajakirjandus valgustanud probleeme, mis on tekkinud seoses meremehe teenistusraamatu väljaandmisega mittekodanikele. Lugejale tundub, et kodakondsus- ja migratsiooniamet ei ole saanud aru või tõlgendab valesti meremehe teenistusraamatu väljaandmise mõtet.

Asja selgitamiseks on meil vaja meelde tuletada ajalugu, mille tulemusel tekkis konventsioon N-108 «Meremeeste identifitseerimisdokumentidest 1958. a».

Konventsiooni kehtima hakkamise põhjuseks oli tol ajal maailmas küllaltki karmid viisare?iimi nõuded, mis takistasid meremeeste vaba liikumist laevale ja tagasi koju.

Sellise olukorra likvideerimiseks otsustasid konventsiooniga ühinenud riigid hakata välja andma meremeestele identifitseerivat tunnistust Seamen's book, mis eesti keeles tähendabki meremehe teenistusraamatut.

Antud dokument ei ole pass, mis tõendab meremehe kodakondsust.

Ene Rebase väide, et ILO konventsioon lubab riigil välja anda riigil meremehe isikut tõendava dokumendi, kuid riik ei pea seda välja andma, ei vasta tõele ja seda kahel põhjusel.

Esiteks, ei ole tegemist isikut tõendava dokumendiga. Tegemist on isikut identifitseeriva dokumendiga.

Teiseks, ei ole konventsioonid kunagi kirjutatud käskivas toonis. Need on soovitused, mida iga neist ja endast lugupidav riik täidab, kui ta on selle konventsiooni ratifitseerinud.

Meremeestele tuleb anda välja üks ja ühine teenistusraamat sõltumata tema rahvusest. Tähelepanu tuleb osutada asjaolule, et konventsioon N-108 ei nõua kodanikust ja mittekodanikest meremeeste erinevat kohtlemist. Tingimuseks on vaid meremehe taotlus töötamiseks ja tema resi-dentsus.

Meremehe elamisluba Eestis reguleerib ühtlasi ka olukorra, et meremehe teenistusraamatut ei anta kogu maailma meremeestele.

Et viia vastavusse Eesti Vabariigi isikut tõendavate dokumentide seadus Eesti põhiseaduse, rahvusvahelise konventsiooni ja kohtupretsedendiga, ei ole vaja teha midagi muud, kui jätta välja antud seadusest isikut tõendavate dokumentide nimekirjast meremehe teenistusraamat, mis tõendab isiku kodakondsust ja seda ülaltoodud põhjustel.

Kehtiva meremehe teenistusraamatu väljaandmise keelamine või selle korra muutmine mittekodanikele, kes omavad Eestis elamisluba, võib kaasa tuua töö kaotamise tuhandetele mittekodanikust Eesti meremeestele, ebamäärase olukorra välismaa saatkondades ja Eesti Vabariigi prestii?i languse.

Ja lõpuks küsime, mida me sellega saavutame, Rebane?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:15
Otsi:

Ava täpsem otsing