Sinise ja kollase tiivaga Central

04. november 1998, 00:00

Hotelli Central tiibade ühendamist raskendas korruste erinev tasapind, viienda korruse pealeehitamist kollasele tiivale peab tellija õnnestunud äriideeks.

Centrali laiendamiseks oli vaja kokku ehitada 30ndatest aastatest pärit hoone ja NSV Liidu aegne hoone, milles asus tegutsev hotell. Selleks tuli lammutada vana katlamaja hoonete vahel ja ehitada sinna kolm lifti. Majade ühendamist tervikuks raskendas see, et nende korrused asusid erinevatel tasapindadel. Hotellitiibade kommunikatsioonid tuli ehituse käigus liita ühtseks süsteemiks.

Ümberehitusega lisandus Centralile 101 uut 25--30m² numbrituba. Tellija hinnangul oli äriliselt õige otsus ehitada lisanduvale majatiivale juurde vaid viies korrus ning loobuda kuuendast-seitsmendast. Kuuendal korrusel asub ventilatsioonikamber.

Uuringud kinnitasid, et Eesti-aegse tugevate konstruktsioonidega maja ümberehitamine on otstarbekam kui selle asemele uus ehitada, kuid maja tegelik seisund selgus alles lammutustööde käigus. Viienda korruse pealeehitamine nõudis konstruktsioonide tugevdamist ja uute vahelagede ehitust.

Maja põhikonstruktsioonid jäid puutumata. Kollases tiivas lõhuti tubade rütmi korrastamiseks välja kaks suurt trepikoda ja ehitatati need mujale. Endiste trepikodade kohale tuli teha uued vahelaed ja läbi seinte uued vahekäigud.

Ehituse käigus laienes 4-meetrise väljaehitusega köögiploki ja kohviku osa, kavandatust ulatuslikumalt asfalteeriti ja korrastati hotelli ümbrus.

Arhitektid lahendasid kasinad võimalused hoonet arhitektuurselt ilmestada julge värvilahendusega.

Meie eesmärk oli ehitada kiiresti, kvaliteetselt ja odavalt ning laias laastus tulime sellega toime -- tähtajaga tulime toime ja ka kvaliteedi üle pole nuriseda. Arvestasime, et projektijuhtimise meetodil kõiges korraga võita ei saa.

Alguses oli meil vaid hotelli eskiisprojekt, projekt valmis paralleelselt ehitusega. Alati ei tule tormamine asjale kasuks -- võimalik, et kui oleksime nõksu varem otsuseid langetanud, oleks tulemus võib-olla parem olnud.

Tänu väga heale koostööle ehitajaga saime kõigest üle -- jõudsime tähtaegadesse ja saime hindadega hakkama. Kuigi lammutuse käigus ilmnes, et tuleb teha lisatöid, ja ehitus läks veidi kallimaks, suutis ehitaja tähtajast kinni pidada ja hotell käivitus hooajaks. Ehituse käigus usaldasime ehitajaga teineteist ja aktsepteerisime üksteise arvamusi. Koostöö hindeks panen viis kolme plussiga, ehituskvaliteeti hindan tugeva neljaga eeldusel, et ehitusel ei saagi kunagi puhast viit välja panna.

Nagu Centrali puhul, nii on Eestis kombeks üheaegselt projekteerimisega ka ehitada. See pidurdab ehituse hoogu ja loob pingeid, kuid me saime hakkama tänu sellele, et meil oli tellijaga väga hea meeskond. Ehitus valmis ideaalselt, sest tellija oli mõistlik -- sai aru, millal saab muudatusi teha ja millal mitte.

Olime ehitusega just nii palju graafikust maas, et projekteerimine jooksis täpselt. Ehitustempo oli suur, raske oli graafikus püsida Eesti-aegse maja tugevate trepikodade lammutamise tõttu -- tugevad raudbetoon- ja kiviseinad tõid kaasa palju üllatusi. Keeruline oli ka maa-aluse vundamendi tegemine maja väljaulatuvatele osadele ja lifti?ahtidele, sest polnud teada, mis maa sees ees ootab. Leidsime vana, kaardistamata gaasitrassi, veetorusid ja kommunikatsioone. Selle peale läks talvel palju aega nahka. Maa peale jõudes oli palju lihtsam.

Ehitus oli hästi projekteeritud ja planeeritud, kuid eritööde projekt oleks võinud raudselt parem olla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing