Eestist hakkab kaupa jälle Ukrainasse voolama

09. november 1998, 00:00

Ukraina kohalikel ettevõtetel on seoses grivna tugevnemisega nüüd võimalik rohkem dollareid osta ja Eesti kaup on sealsele turule vähehaaval tagasi tulema hakanud, ütles Eesti kaubandusesindaja Ukrainas Anne Niinepuu.

Nõnda on Ukrainas pärast septembri-oktoobri pausi jälle poelettidele ilmunud Rakvere viinerid ja Põltsamaa ket?up.

Grivna kurss stabiliseerus möödunud nädalal seoses rahvusvaheliselt valuutafondilt (IMF) ja maailmapangalt saadud 148 miljoni dollari (2 mld krooni) suuruse laenuga. Kokku laenavad IMF ja maailmapank Ukrainale 2,2 miljardit dollarit (29 miljardit krooni).

Kauba eest on ettemaksu tegemine juba võimalik, ütles Niinepuu. Ta soovitas kõigil Eesti firmadel, kel olemas sertifikaadid ja lepingud Ukrainasse eksportimiseks, praegust olukorda ära kasutada. Kui kaua selline soodne olukord püsib, ei osanud ta öelda.

Rakvere lihakombinaadi ekspordidirektor Toomas Põld ütles, et saatis eile Ukrainasse teele juba teise ettemakstud lihakoorma. Esimene 35 t kaaluv koorem läks sinna teele kaks nädalat tagasi.

«Kui esimest poleks maha müüdud, ega siis teist koormat poleks saata saanud,» nentis ta. Rakvere viineri ja muude vorstide hind on seejuures sama mis Eesti siseturul. Järeleandmisi pole Põllu sõnul selles osas tehtud ega tehta ka edaspidi.

Põld avaldas lootust, et Ukraina turg toibub tasapisi ja ekspordimaht hakkab kuust kuusse uuesti kasvama. Enne, kui Ukraina eksport poolteist kuud tagasi katkes, läks Rakverest Ukrainasse 300 tonni lihatooteid kuus.

Hiiumaa kalapüügi ja -töötlemisega tegelev AS Dagomar leidis oktoobri algul Ukrainas toimunud ettevõtete kontaktpäeval firma, mille vahendusel hakkab nüüd Läänemerest püütud kala sealsele turule saatma.

Dagomari juhataja Marek Harjak ütles reedel Kiievist, et Ukraina on kalafirmale praegu ainus ekspordivõimalus ja sinna läheb umbes 60% Läänemerel püütud kilust ja räimest. Ettemaksu nad kauba eest ei saa, kuid lepingu tagatiseks on Dagomarile panditud likviidsed aktsiad.

Külmutatud kala ja preserve hakkab Hiiumaalt Ukraina minema 8 vagunit nädalas, poole sellest kogusest moodustab külmutatud kala ja teise poole preservid. «Oleme õnnelikud, et Ukrainaga praegu asjad laabuvad,» märkis Harjak.

Majandusministeeriumi väliskaubanduse osakonna juhataja Tiit Reimani hinnangul on Ukraina Eesti jaoks kasvav turg ja selle osatähtsus üldekspordis on tänavu tõusnud. Septembris vähenes augustiga võrreldes enim valmistoidukaupade eksport. «Kui nüüd Ukrainas lood paranevad, oleme nõus ettevõtjaid omalt poolt messidel ja näitustel osalemisel toetama,» lubas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing