8. november 1998 kell 22:00

Valus gripivastane süst ettevõtjale

Maksuamet tõlgendab gripivastast vaktsineerimist kui töötajatele tehtud erisoodustust, mille pealt tuleb maksta 26 protsenti tulumaksu ja 33 protsenti sotsiaalmaksu. Nutikamate ettevõtete raamatupidajad otsivad võimalusi, et näidata vaktsineerimist ettevõtlusega seotud kuluna.

«Ei taha, et ühel heal päeval on kümmekond meest rivist väljas,» põhjendab kaitsesüstidele tehtud kulutust Tallinna ehitusfirma Roxsor tegevjuht Koit Milder. «Objektid peavad tähtajaks valmis saama.»

Milder tunnistab, et riigimaksude osas polnud ta kindel, kuid oli sellega igaks juhuks arvestanud.

Tartus Mercedese autodele tarvikuid tootva Tarmeteci juhataja Toomas Lepp mõistab gripivastaste süstide vajalikkust, kuid selle pealt maksude tasumine tekitab temas psühholoogilise tõrke.

«Eriti loomuvastane tundub maksta haigekassale,» vangutab Lepp pead. «Vaktsineerimise mõte on ju selles, et inimesed oleksid terved ja haigekassal oleks kulusid vähem.»

Tõrva tarbijate ühistu juhataja Olev Tomson nendib, et ühistu ei kavatse oma töötajatele vaktsineerimist kompenseerida. «Miks haigekassa vaktsiini eest ei maksa,» küsib Tomson. «Kas nad pole selle efektiivsuses kindlad, et seda raha eest pakutakse.»

Tomson leiab, et kui juba haigekassa ei näe puhtmajanduslikku mõtet kaitsesüstidele raha kulutada, siis ei näe seda ka tema. «Vaktsiin maksab sadakond krooni,» arutleb Tomson. «Kui inimene haigeks jääb, maksab haigekassa haigusraha tunduvalt rohkem.»

Haigekassa maksab gripivastase vaktsiini kinni nn riskigruppi kuuluvatele töötajatele: eelkooliealiste lasteasutuste kasvatajatele, alg- ja põhikoolide ning gümnaasiumide õpetajatele, meditsiini- ja mõnedele sotsiaaltöötajatele, tuletõrje- ja päästeameti töötajatele.

Nii ühe Tallinna hulgimüügi- ja teenindusettevõtte kui ka ühe Lõuna-Eestis kaubandusega tegeleva suurfirma pearaamatupidaja kinnitavad, et nad murravad pead, kuidas töö sisekorraeeskirju täiendades näidata vaktsineerimist nii, et see oleks ettevõtlusega seotud kulu.

«Me ei taha ju, et meie töötajad puuduvad leti tagant,» seletab raamatupidaja Lõuna-Eestist.

Maksuameti liigse huvi vältimiseks ei soovi kumbki pearaamatupidaja firma nime avalikustada.

Riigi maksuameti peadirektori kohusetäitja Aivar Sõerdi sõnul ei saa vaktsineerimist pidada ettevõtlusega seotud kuluks. «Üheski seaduses pole kirjas, et vaktsineerimine on tööandja kohustus,» põhjendab Sõerd. Seega kui tööandja võtab endale sellise kohustuse, teeb ta töötajale erisoodustuse. Riigimaksud tuleb tasuda erisoodustuse tegemise kuule järgneva kuu viiendaks kuupäevaks.

Gripivastane vaktsiin ja süstimine maksab alates 70 kroonist (Elva perearstid) kuni 194 kroonini (Tallinna Merimetsa haigla brigaad ettevõttesse kohale sõites).

Kui vaktsineerimise maksab kinni tööandja, osutab ta töötajale erisoodustuse, mis maksustatakse sotsiaalmaksuga (33 protsenti) ja tulumaksuga (26 protsenti).

Hetkel kuum