Hulgifirmad ennustavad suurt tarbimise langust

10. november 1998, 00:00

«Lähema poole aasta jooksul väheneb esmatarbekaupade tarbimine üle kümne protsendi,» ütles ASi Smarten müügidirektor Guido Kundla. Ta lisas, et mõne kaubagrupi, näiteks ?okolaadi ja hommikutoitude tarbimine on juba praegu viiendiku võrra väiksem kui enne majanduskriisi.

Abe Rahvusvahelise ASi peadirektor Jüri Vips ütles, et lähiajal võib tarbimine langeda koguni kuni viiendiku võrra. «Raha ja kaupa liigub praegu vähem, viimase poolteise kuuga on Tallinna poodide võlgnevused meile suurenenud,» sõnas Vips. «Ida-Virumaal on olukord lausa katastroofiline -- Venemaalt tuleb sisse kotikaup ja esimesed poodide pankrotid on juba käes.»

Valior Grupi peadirektori Madis Ermo sõnul tuleb suurem tagasilöök kaubandusele ilmselt aasta pärast, sest inimesed muudavad tarbimisharjumusi aeglaselt.

Ermo rääkis, et alkoholi müüv Valior ei suuda täita tänavuseks aastaks planeeritud käibeplaane. «Alkohol pole esmatarbekaup ja seepärast on see esimesi asju, mida inimesed rahapuudusel vähem ostma hakkavad,» põhjendas ta.

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur ütles, et kaubanduse kasvutempo alanemine on alates suvest olnud märgatav.

«Kui augustis arvati, et ostmise vähenemise põhjuseks on vilets suvi, siis nüüd on siiski selge, et tegelikult mõjub majanduslik surutis,» rääkis majandusnõunik. «Kiire majanduskasv on asendunud seisakuga.»

Vitsuri sõnul kannatavad majanduskriisis kõige enam hulgikaubandusfirmad, sest erinevalt jaekaubandusettevõtetest tegelevad nemad ka vahendusega. «Neile mõjub nii kaupluste pankrotistumine kui Venemaa kriis,» lisas ta.

Jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüügiindeks, mida statistikaamet iga kuu koostab, näitab, et tarbimine on paigal püsinud alates maikuust. Eelnevatel aastatel on tarbimine septembris, pärast suvepuhkusi, alati märgatavalt tõusnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing