Ehitaja ostis Fortuunasse büroo

11. november 1998, 00:00

Fortuuna tellijad loobusid büroohoone ideest, kuid arvasid, et esimese korruse äripindu pole kunagi ülearu. Hea asukoha tõttu soetas majja büroo ka ehitusfirma Rand & Tuulberg.

Fortuuna Elamu 10korruseline elu- ja ärihoone on esimene suurinvesteering Tartu korteriturule. Fortuuna algidee puhul lähtusid tellijad soodsast asukohast, kuid ei läinud puhtalt ärihoone teed, sest nad ei näinud kohalike firmade seas võimalikke suurostjaid. Äripinnad paiknevad hoone kahel esimesel korrusel, ülejäänud korrustel on 48 kahe- kuni viietoalist korterit 63--145m² pindalaga. Korterite suurus ja planeering vahetuvad korruste kaupa.

Kunagise passaa?i kohale ehitatud kortermaja juurde kuulub kolmekorruseline parkla. Algselt kavandatud maa-aluse parkla rajamine oleks olnud tehniliselt võimalik, kuid põhjavee kõrge taseme tõttu põhjendamatult kallis. Majaelanike vajaduse keldri järele rahuldavad panipaigad, kuhu pääseb ka parklakorrustelt.

Hoone on projekteeritud ebasümmeetrilise nurgalahendusena uueks elu- ja äritänavaks kujuneva Fortuuna tänava ja rajatava liiklusmagistraali ristumiskohale. Tulevase magistraali ääres asuv parkla järgib selle kaarekujulist joont.

Hoone aktsendiks on kõrgem nurgaosa, mis madaldub sujuvalt Fortuuna tänava suunas. Kahe esimese korruse ärifunktsioone rõhutavad suured horisontaalsed klaaspinnad. Ülemisi korruseid liigendavad vertikaalsed klaasverandad ja horisontaalsed akenderead.

Hoone ehitamiseks ja haldamiseks lõid Eesti Kindlustus, Vallikraavi Kinnisvara, Arco Vara ning väliseestlased Meemo Trepp ja Hillar Tuiskvere ASi Fortuuna Elamu.

Ehituse käigus ilmnes väikseid rahulolematuse põhjusi, kuid tulemusega oleme rahul. Väga teravaid probleeme ehituse ajal ette ei tulnud, enamik projektist on ellu viidud. Oluline on, et saavutasime ehitusmaksumuse ja eelkalkulatsioonide kooskõla -- ehituse käigus ei tekkinud äriplaani mõjutavaid ülekulusid.

Ootamatusena segas ja rikkus fassaaditöid ääretult kehv ilm suvel, valmimistähtaega see siiski ei mõjutanud. 30. septembriks valmisid kõik planeeritud tööd. Võtsime vastu otsuse, et müümata kortereid ei viimistleta lõpuni -- tulevane omanik saab sisekujunduse ja põrandakatte valida oma soovi järgi.

Ehitusfirma on projektijuhi poole pealt oma töö korrektselt teinud. Kui hinnata ehitusel osalenud firmade ehituskvaliteeti, siis osade töödega oleme väga rahul, osade puhul ilmnesid väikesed puudujäägid ja mõni tuli ka ümber teha. Kokkuvõttes võib hoone ehituskvaliteeti hinnata tugeva neljaga -- taset pole kusagil alla lastud.

Ehituse poole pealt ei olnud Fortuuna maja puhul märkimisväärseid komplikatsioone. See oli tehniliste lahenduste poolest keskmise raskusastmega objekt. Hoone vaialus rajati Soome tehnikaga Emajõe kaldale nädala ajaga. Kasutasime keskmiselt 12 m pikkusi vaiu.

Fortuuna on monoliitbetoonist maja, mille vundamendi- ja karkassitööd langesid, nagu viimasel ajal «tavaks» on saanud, talvisele perioodile. Praeguse kinnisvaraturu taustal võib tagantjärele öelda, et tellija tegi optimaalse otsuse võita aega, leppides ehitustööde talvise kallinemisega. Tööde kvaliteedihälbeid talvetingimustele vaatamata ei esinenud.

Tellijalt saadud dokumentatsioonile pole midagi ette heita. Arhitektuurse projekti saime tellijalt kohe, eriosade projekteerimine käis paralleelselt ehitusega -- kiirete ja suurte objektide puhul võimaldab see lühendada ehituskestust. Otsustasime Fortuuna majja büroo osta, kui olime näinud hoone arhitektuurset lahendit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing