Kiviter saab võimaluse osta Viru põlevkivikaevandus

11. november 1998, 00:00

Eesti Põlevkivi juhid kinnitasid, et riigi otsus neile ei meeldi.

Majandusminister Jaak Leimanni sõnul on Kiviteril mingi ?anss tootmist säilitada, kui ettevõttel on võimalus saada põlevkivi odavalt kätte ning vähendada tootmiskulutusi. Valitsus arutab kava müüa Kiviterile veel sel aastal Eesti Põlevkivile kuuluv Viru kaevandus.

«Kiviter on küll rahaliselt raskes seisus, kuid mulle kinnitati, et kaevanduse ostmiseks suudaksid nad raha leida,» märkis Leimann.

Leimanni sõnul võimaldaks kaevanduse omamine Kiviteril hõlpsamini meelitada enda juurde investoreid.

Eesti Põlevkivi finantsdirektor Vello Tohver ütles, et ta ei mõista majandusministeeriumi ideed kaevandus Kiviterile müüa. Kui nad tahaksid põlevkiviõli tootmist selle käiguga päästa, siis see ei õnnestu. Eesti Põlevkivi müüb praegu Kiviterile põlevkivitonni hinnaga 70 krooni. Viru kaevanduses kaevandades oleks põlevkivitonni hind ligi 107 krooni, rääkis Tohver.

Tohveri sõnul ei ole mõtet pankroti äärel virelevale Kiviterile müüa kaevandust isegi siis, kui Kiviter koos Soome energiatootjaga Imatran Voima (IVO) uue elektrijaama rajab. Ta ütles, et IVO võib elektrijaama ka ilma Kiviterita rajada. «Minu arvates on see kaevanduse müümine üks tume asi,« sõnas Tohver.

Kiviteri juhataja Priit Piilmann on varem märkinud, et põlevkivi on võimalik odavamalt kaevandada, kui seda praegu Eesti Põlevkivi teeb.

Eile ütles Piilmann, et talle ei ole ametlikult Viru kaevanduse müümise kohta midagi teatatud ja seetõttu ei soovi ta ka midagi täpsemalt kommenteerida. «Kõik Kiviteri käekäiku puudutavad kommentaarid kütavad asjata kirgi,» sõnas ta.

Tohver ütles, et Viru kaevanduse aktsiakapital on 60 mln krooni, vara on kokku 90 mln krooni väärtuses. «Ilmselt on seda vara tagasihoidlikult hinnatud ja arvan, et selle kaevanduse väärtus on veelgi suurem,» sõnas Tohver.

Viru kaevandus on Eesti Põlevkivis üks uuemaid, see avati 1965. aastal. Kaevanduses töötab praegu 720 kaevurit ning seal kaevandati selle aasta 9 kuuga 897 000 tonni põlevkivi. Kogu Eesti Põlevkivi kaevandas samal perioodil 9,4 mln tonni põlevkivi.

Sellel reedel arutab Eesti Põlevkivi nõukogu ka Kiviterile müüdava põlevkivi hinna alandamist 70--71 kroonilt 50 kroonile tonn.

Leimanni sõnul on need sammud ette võetud Kiviteri pankroti ja sellega kaasnevate sotsiaalsete probleemide vältimiseks, kuid põhimureks jääb endiselt põlevkiviõli tootmise vananenud ja ebaefektiivne tehnoloogia.

Kiviteri pankroti puhul kaotaks Ida-Virumaal töö umbes 3000 inimest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing