10. november 1998 kell 22:00

Taani konjunktuuri äkklangus

BG Bank ennustab, et järgmisel aastal paljude, iseäranis konjunktuuritundlikumate firmade olukord halveneb ja börsi KFX-indeks alaneb 10--20%. Ka Taani statistikaameti andmeil on firmade tulevikuanalüüsid üha pessimistlikumad, nende laovarud kasvavad ja tellimused vähenevad ning on oodata töötajate koondamist.

Taani tööstusliidu andmetel on riik pärast 1993. a minetanud turuosa kõigil tähtsamail eksporditurgudel -- Rootsis, Saksamaal, USAs ja Ida-Euroopas. Põhjuseks peab tööstusliit asjaolu, et sel ajal, kui Taani on hoidnud oma krooni kurssi DEMi suhtes, on Rootsi, Itaalia ja Suurbritannia 1992. a devalveerimisega tugevdanud oma kaupade konkurentsivõimet ning Taani suhteliselt kallitel kaupadel on olnud raske nendega võistelda. Riskiteguriks on tööandjate liidu arvates kujunenud ka Taani palkade kiire tõus: need on kerkinud aastas keskmiselt 4,5%, enam kui ELis keskmiselt. Kõrged palgad, krooni kõrge kurss ja Taani väljajäämisega Euroopa rahaliidust (EMU) suhteliselt kõrgeks jäävad intressid võivad viia Taani madalkonjunktuuri, mis on halvem kui 1987. a ränk kriis, ennustas tööandjate liit.

Samal ajal kui majanduses ilmnevad kriisinähud, on valitsus esitanud parlamendile 1999. a eelarve, mis on sihitud majanduse ülekuumenemise vastu. Kuna Taani kodumaine tarbimine ületab eksporti, siis on maksebilanss 12 mld Taani krooniga negatiivne, ja valitsus tahab oma abinõudega muuta seda positiivseks, et saada vahendeid välisvõla tasumiseks. Sellises olukorras kasvab ühiskonnas toetus Taani astumisele EMUsse. Taani ametiühingute keskliit usub, et EMUs on riigi intressid madalamad ja konkurentsivõime parem. Tööandjate liit leiab, et EMU hoiab palgatõusu ELis madalamal tasemel.

Taani TVs avaldatud avaliku arvamuse küsitluse järgi on esmakordselt toetus EMUsse astumisele tõusnud üle 50%, vastu on 38% vastanutest. Positiivset suhtumist arvestades tahab peaminister Poul Nyrup Rasmussen ruttu EMU küsimuses üldrahvalikku arutelu alata ja korraldada vastava rahvahääletuse juba 2000. a. Ökonomistide arvates on Taani valitsuse EMU poole kallutanud hiljutised spekulatsioonirünnakud Taani krooni vastu, mis sundisid keskpanka järsult intresse tõstma.DI-ÄP

Hetkel kuum