Üllast ettevõtmisest riskivabaks kasiinoks

11. november 1998, 00:00

Eesti riik lõi omapärase finantsinstitutsiooni -- Hüvitusfondi (HF) -- kandma üllast ja eetilist rolli: tooma tagasi raha, mis üks teine riik inimestelt 1940. aastatel ära võttis. Viimasel ajal avalikuks saanud sündmuste valguses võib aga oletada, et televisioonis helgema homse nimel kindlat EVPde paigutust reklaaminud eakate inimeste silmis endist rahulolu ei ole.

Äripäeva hinnangul on Hüvitusfond eetilise rolli täitmise asemel käitunud pigem kui valitud inimeste riskivaba kasiino.

HFil on oma seadus ja paika pandud investeerimisreeglid, et fond riigi raha maha ei mängiks. Tõsi, seaduse ja seadusemuudatuste koostamisel-kohandamisel on olnud tegevad needsamad fondi juhid, kes, nagu selgus, tegid aktsiatehinguid offshore-firmadega, mida esindasid nende elukaaslased ja mille taga olid HFi noored liidrid ise. Börsikrahhist saadud kahjumit üritati Ühispangaga vastastikku forvardtehingute sõlmimisega peita ja edasi lükata. Tagatipuks peteti teadlikult audiitorit, kajastades fondi möödunud aasta kasumit 74 miljonit krooni suuremana.

HFi omanik riik ja tema esindaja nõukogu ei teadnud väidetavalt tehingutest midagi. Omanikku informeerimast segas fondi juhte Taali-tõbi ehk psühholoogiline kramp ja kehv mälu (? la unustasin rääkida, keegi ei küsinud). Puudulik kontroll lubas juhatusel nõukogu teadlikult ninapidi vedada. Kui jurist Allan Tohv ilmutas memorandumi, läks nõukogul kiireks ja mänguritandem Mölder-Männart said hundipassi. Ja kõik. HFi nõukogu esimehe Jürgen Ligi resoluutsus väljendus vaid lauses -- lahkumiskompensatsiooni ei maksta pennigi. Nõukogu liige Siiri Oviir aga ütles Äripäevale, et Eestis ei olegi kusagile riske hajutada ja see, kas sadadesse miljonitesse ulatuv kahjum on palju või parasjagu, on veel arutelu teema. Fondi nõukogul ei ole kogu info väljaselgitamiseks piisavat motivatsiooni. Ka nemad satuks musta stsenaariumi puhul politsei huvi alla, andsid nad ju allkirja puudulikule aastaaruandele.

Hüvitusfondi-nimelises keskkonnas toimuvaga olid hästi kursis pangad. Ühispanga näitel oli HF hea koht Venemaa väärtpaberitest saadud kahju peitmiseks. Mõlemal oli võimalik omanikele raporteerida, et väärtpaberitest kahju ei kanta. Nagu Hüvitusfond valetas ka pank oma omanikele. Tohvi memorandumiga ilmsiks tulnud tõde pani peale HFi tegutsema ka Ühispanga. Järgnenud käigud on saladuskatte all ning käib demagoogiline sõda, milles mõlemad pooled end võimalikult heas valguses näidata tahavad.

Toimetus leiab, et kui riigikogu ja rahandusministeerium on üldse huvitatud riskivaba kasiino mainega Hüvitusfondi edasisest, juba eetilisest ja usaldusväärsest tegevusest, tuleb teha uus HFi seadus, täpselt määratletud investeerimisreeglite ja sanktsioonidega nende rikkumise korral. Hüvitusfondi võib ka kinni panna ja tema kohustused mõnele veel usaldust müüvale kommertspangale maha müüa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:17
Otsi:

Ava täpsem otsing